Pomoc Psychologiczno-Pedagogiczna

PSYCHOLOG SZKOLNY

MGR SYLWIA ŁAGODZIŃSKA-WŁODARCZYK

GODZINY PRACY:

PONIEDZIAŁEK:  12:30- 17:30       13.00-14.00 (godzina dostępności)
WTOREK:  08:30-10:00; 16:00-17:25
ŚRODA:  08:00-13:00
CZWARTEK:  14:30-18:00
PIĄTEK:  08:00-09:30

 

 

PEDAGOG SPECJALNY

MGR ANNA WITUŁA

GODZINY PRACY:

PONIEDZIAŁEK:  08.00-13.00       13.00-14.00 (godzina dostępności)
ŚRODA:  08.00-14.00
PIĄTEK:  08.00-13.00

 

ZADANIA PEDAGOGA SPECJALNEGO:

 

 • ZAPEWNIENIE OPIEKI I POMOCY UCZNIOM O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH

 

 • WSPÓŁORGANIZACJA KSZTAŁCENIA INTEGRACYJNEGO, ŚCISŁA WSPÓŁPRACA Z NAUCZYCIELAMI PROWADZĄCYMI

 

 • WSPÓŁPRACA Z PSYCHOLOGIEM SZKOLNYM I INNYMI SPECJALISTAMI WSPIERAJĄCYMI PROCES EDUKACYJNO-WYCHOWAWCZY

 

 • UDZIELANIE POMOCY PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ W BEZPOŚREDNIEJ PRACY Z UCZNIEM

 

 • UDZIELANIE POMOCY PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ UCZNIOM, RODZICOM, NAUCZYCIELOM.

 

 

DROGI UCZNIU MOŻESZ ZWRÓCIĆ SIĘ DO PEDAGOGA LUB PSYCHOLOGA GDY:

 

 • MASZ JAKIŚ PROBLEM, KTÓREGO NIE POTRAFISZ ROZWIĄZAĆ I POTRZEBUJESZ POMOCY,

 

 • W TWOIM DOMU MAJĄ MIEJSCE PROBLEMY, Z KTÓRYMI SOBIE NIE RADZISZ,

 

 • CZUJESZ SIĘ SAMOTNIE W SZKOLE I UWAŻASZ, ŻE NIE MASZ NIKOGO BLISKIEGO,

 

 • MASZ PROBLEMY Z KOMUNIKACJĄ,

 

 • NIE POTRAFISZ DOGADAĆ SIĘ NIE TYLKO Z UCZNIAMI, LECZ TAKŻE NAUCZYCIELAMI,

 

 • CHCESZ OPOWIEDZIEĆ O SWOIM SUKCESIE,

 

 • JESTEŚ SZCZĘŚLIWY I CHCESZ SIĘ TYM Z KIMŚ PODZIELIĆ,

 

 • POTRZEBUJESZ POROZMAWIAĆ.

 

 

DROGI RODZICU, ZWRÓĆ SIĘ DO PEDAGOGA LUB PSYCHOLOGA W SZKOLE GDY:

 

 • NIEPOKOI CIĘ ZACHOWANIE TWOJEGO DZIECKA

 

 • CHCESZ POROZMAWIAĆ O DZIECKU I TWOICH Z NIM RELACJACH;

 

 • MASZ PYTANIA DOTYCZĄCE WYNIKÓW W NAUCE I  FUNKCJONOWANIA TWOJEGO DZIECKA W SZKOLE;

 

 • POTRZEBUJESZ WSPARCIA W PROCESIE WYCHOWANIA;

 

 • MASZ PYTANIA I NIE WIESZ DO KOGO SIĘ Z NIMI ZWRÓCIĆ;

 

 • SZUKASZ POMOCY.

 

Jak ćwiczyć z dzieckiem koncentrację uwagi?

Czy warto walczyć ze stresem?

 

Jak ćwiczyć z dzieckiem koncentrację uwagi?

Niektóre dzieci, mimo prawidłowego rozwoju umysłowego, mają niestety problemy z dłuższą koncentracją uwagi. Są przy tym bardzo energiczne, często też impulsywne. Nie reagują na polecenia i mają trudności ze skupieniem uwagi na jednym zadaniu. Kłopoty z koncentracją u dzieci to znak naszych czasów. Zewsząd atakowani jesteśmy przez liczne bodźce, w tym przede wszystkim tablety, smartfony i inne urządzenia elektroniczne, które rozpraszają nie tylko nasze pociechy, ale również nas samych. Jak ćwiczyć koncentrację u dzieci? Przedstawiamy 5 skutecznych sposobów.

 

Koncentracja uwagi u dzieci – skąd się biorą problemy?

Trudności z koncentracją u dzieci zaczynają być widoczne szczególnie w momencie rozpoczęcia edukacji. Rodzice obserwują wówczas, że ich pociecha nie jest w stanie skupić się na wykonaniu danego zadania lub ciężko jej wykonać pracę domową, gdyż wszystko wokół staje się ciekawsze i bardziej zajmujące.

 

 

 Zaburzenia koncentracji u dziecka mogą przybierać różną formę: 

 1. Wolne tempo pracy – dziecko pracuje bardzo powoli, często nie jest w stanie wykonać zadania ciągiem i musi robić sobie przerwy.
 2. Nieuwaga – dziecko pracuje szybko, ale niedokładnie, przez co robi wiele błędów.
 3. Rozkojarzenie – dziecko odbiega od tematu, jest ciągle zamyślone.
 4. Zniechęcenie – dziecko bardzo szybko się nudzi, męczy i zniechęca.

 

Przyczyny kłopotów z koncentracją mogą być różne. Zanim zaczniesz dokonywać jakichkolwiek zmian i wdrożysz ćwiczenia na koncentrację dla dzieci, powinieneś je najpierw określić.

 

 

Do najważniejszych przyczyn zaburzeń koncentracji zalicza się: 

 1. Złą sytuację w rodzinie;
 2. Przemiany społeczne;
 3. Słabą motywację (wynikającą niekiedy z poniesionych przez dziecko porażek);
 4. Ograniczone zdolności intelektualne;
 5. ADHD – zespół nadpobudliwości psychoruchowej;
 6. Brak magnezu.

 

Problemy z koncentracją utrudniają dziecku proces uczenia się, a w konsekwencji uniemożliwiają prawidłowy rozwój umysłowy. Jako rodzic możesz przyczynić się do poprawy koncentracji wdrażając odpowiednie ćwiczenia. Pamiętaj jednak, że zmiany wymagają czasu – musisz zatem wykazać sporo cierpliwości, chęci i zaangażowania.

 

Ćwiczenia na pamięć i koncentrację u dzieci

Koncentracja w połączeniu z dobrą pamięcią to bardzo ważne czynniki, które wykorzystujemy na każdym etapie naszego życia. Warto więc stymulować zdolność zapamiętywania i koncentracji u dziecka już od najmłodszych lat – najlepiej w przyjaznej atmosferze, w formie wspólnej zabawy. Poniżej prezentujemy ćwiczenia oraz gry na pamięć i koncentrację u dzieci.

Wspólne czytanie

W trakcie czytania książki poproś dziecko, aby śledziło palcem poszczególne linijki i pokazywało Ci, w jakim miejscu aktualnie jesteś.

Rysowanie oburącz

To bardzo angażujące i skuteczne ćwiczenie na koncentrację u dzieci – rysowanie obiema rękami pobudza bowiem współpracę dwóch półkul mózgu. Wydrukuj połowę rysunku – jedną ręką kreśl razem z dzieckiem po śladzie, a drugą (w tym samym czasie) starajcie się narysować odbicie lustrzane obrazka.

Puzzle, krzyżówki, łamigłówki

To najbardziej popularne i zarazem skuteczne ćwiczenia na koncentrację uwagi u dzieci, ponieważ rozwijają w wielu aspektach. Pobudzają myślenie i wyobraźnię, wzbogacają słownictwo i poprawiają koordynację wzrokowo-ruchową.

Gra Memory

To nie tylko dobry pomysł na ćwiczenie pamięci dla dzieci, ale także świetny sposób na spędzanie wolnego czasu z całą rodziną. Gra polega na tym, że trzeba zapamiętywać pary odwróconych obrazków. Ten, kto zbierze najwięcej takich par, wygrywa. Memory to doskonały trening koncentracji i pamięci.

Wyraz na ostatnią literę poprzedniego

Podaj dziecku wyraz i poproś go, aby wymyśliło kolejny, który będzie zaczynać się na ostatnią literę tego, który Ty podałeś. To zadanie, oprócz ćwiczenia na pamięć i koncentrację, stymuluje również sprawność językową oraz wyobraźnię dziecka.

 

Pamiętaj, że wdrażając ćwiczenia na koncentrację uwagi dla dzieci, musisz być przede wszystkim cierpliwy. Stosuj ustalone reguły i konsekwentnie ich przestrzegaj. Twoje dziecko potrzebuje jasnych wskazówek, musi wiedzieć, w jakim kierunku ma działać, aby znaleźć prawidłowe rozwiązanie. Towarzysz mu i wspieraj, wspomagając jednocześnie procesy poznawcze i trenując jego umysł.