Lotnicy Polscy
Patron Szkoły Podstawowej nr 1 w Poddębicach
BLIŻEJ PATRONA
O patronie według ucznia klasy czwartej
Śnił mi się wczoraj pilot śmigłowca.
Wyglądem osoba nieobca, bo widziałem ją
w mojej szkole na tablicy o Patronie.
„Lotnicy Polscy”- tak tam napisano, ponieważ wcześniej
na Patrona wybrano właśnie Lotników,
którzy dzielnie walczyli,
abyśmy w wolnym kraju żyli.
Mieszkali w okolicy ci Patroni nasi,
chodzili kiedyś jak my, do czwartej klasy,
uczniowie grzeczni lub rozbrykani,
przez nauczycieli uspakajani.
Sielankowe dzieciństwo szybko miało kres,
gdy czarny bies w postaci wojny
zmienił Polskę w kraj niespokojny.
Szybko dorośli nasi dzielni uczniowie,
nie pozostawili Ojczyzny samej sobie.
Ruszyli w ciężkich maszynach z bombami,
by bronić Polski przed Niemcami.
Nie na ślepo celowali amunicją Lotnicy.
Równie trafnie wybrali Opiekuna dla Szkoły
jej Uczniowie i Pracownicy.
Niech Patrona trudności przezwyciężanie
przełoży się na nasze dobre oceny i wzorowe zachowanie.
I nagroda – Antoni Kubiak kl. IVd /r. 2017
w Konkursie Literackim ,,Lotnicy, podniebni bohaterowie”
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Lotników Polskich w Poddębicach
Opiekun: Wioleta Rykowska
,,Rolą nauczycieli jest pokazanie uczniom, że miarą człowieczeństwa jest zdolność opowiedzenia się po stronie prawdy, dobra i piękna. Nie brakuje budujących przykładów ludzi, którzy swoim życiem udowodnili, że to jest możliwe, że można tak żyć. Duma i wdzięczność zobowiązują, by to dziedzictwo podjąć i popularyzować wśród młodego pokolenia, ale też wśród dorosłych. Jak w sposób naturalny i mądry wychować dzieci i młodzież, żeby oparły swoje życie na pozytywnych wartościach? Jak kształtować kulturę bycia, zasługującą na uznanie i szacunek zachowania i postawy, w tym postawy patriotycznej, wydobywać dobre emocje, budować wartościową osobowość, nie trwoniąc nic z historycznego dorobku przodków, pielęgnując pamięć o wielkich Polakach, nie roniąc niczego z dziedzictwa kulturowego?” (Danuta Ciszek, ,,Nowe spojrzenie na patrona”). W odkrywaniu prawdy o sobie i wartościach, którym uczniowie powinni być wierni w całym swoim życiu ma pomóc Patron.
Dokładnie 15 lat temu – nasza szkoła podjęła szczytny cel nadania imienia placówce. Długo zastanawiano się nad wyborem Patrona. W końcu, zdecydowano! Czemu naszej placówce nie mieliby patronować Polscy Lotnicy, tak zasłużeni dla Ojczyzny w czasie II wojny światowej? Tym bardziej, że z Poddębic i okolic pochodzi wielu z nich (jeden z nich – płk. pil. Jerzy Stanisław Mencel uczęszczał do tej szkoły). Walczyli oni mężnie o wolną Polskę. Wybierając ich na Patrona, oddalibyśmy im hołd. Tak też się stało. 3 września 2005 roku nasza szkoła stała się Szkołą Podstawową nr 1 im. Lotników Polskich w Poddębicach. W tej ważnej dla nas uroczystości brało udział wielu znamienitych gości, a wśród nich znajdował się płk. pil. Jerzy Stanisław Mencel, który specjalnie na nasze zaproszenie przyleciał z Wielkiej Brytanii, gdzie od kilkudziesięciu lat mieszkał.
Płk. pil. Jerzy Stanisław Mencel to lotnik walczący w II wojnie światowej, który zapisał się na trwałe w historii Polskich Sił Powietrznych. Jako jeden z czterech Polaków ma zaliczone pewne zestrzelenie niemieckiego odrzutowego samolotu myśliwskiego Messerschmitt Me-262 „Schwalbe”. Spotkanie z Panem Jerzym Menclem było niezwykle wzruszające, stał się Przyjacielem Szkoły, Nauczycielem patriotyzmu, dlatego 28. 08. 2012 r. z przykrością przyjęliśmy wiadomość o jego śmierci. W naszej pamięci pozostanie jednak na zawsze. Jako społeczność szkolna jesteśmy dumni, że mogliśmy osobiście poznać tak niezwykłego człowieka – Patrona naszej szkoły.
Od tamtej pory wszyscy nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Lotników Polskich, dbają o to, by kolejne pokolenia młodych ludzi, uczących się w murach tej placówki mogły starannie poznać Patrona. Każdy robi to na swój sposób, np. chcąc przybliżyć postacie lotników, związanych z naszym regionem, ich pracę oraz wartości, którym hołdowali, przygotowano wystawę tematyczną pod hasłem ,,Lotnicy uczą”. To uczniowie naszej szkoły wskazali wartości czy ,,mądrości życiowe”, które można byłoby powiązać z życiem lotników. Poradzili sobie z tym niełatwym zadaniem nad wyraz dobrze i dojrzale.
Wystawa ,,Lotnicy uczą” zaprezentowała sylwetki lotników pochodzących z terenu powiatu poddębickiego, przedstawiając ich krótkie biogramy i wartości, którymi kierowali się w życiu codziennym. W galerii, przygotowanej przez uczniów, znaleźli się:
Płk Jerzy Mencel – Przyjaciel Szkoły, pilot myśliwski, Honorowy Obywatel Poddębic, uczestnik wielu lotów bojowych podczas II wojny światowej. Zapisał się na trwałe w historii Polskich Sił Powietrznych. Uczy nas dzielności
Gen. Szczepan Ścibior – pilot bombowy, podczas wojny dowódca 305 Dywizjonu Bombowego Ziemi Wielkopolskiej, po wojnie, aby być z rodziną wrócił z Londynu. Komendant Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. Stał się niewinną ofiarą stalinowskiego systemu. Uczy nas miłości rodzinnej.
Ppor. Leon Wilmański – radiooperator, podczas wojny służył w 301 Dywizjonie Bombowym „Ziemi Pomorskiej” jako strzelec radiotelegrafista; zginął w katastrofie lotniczej w Bawarii,w niewyjaśnionych bliżej okolicznościach. Uczy nas jak umiejętnie wykorzystywać talent.
Ppor. Teodor Kawecki – instruktor lotniczy Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, służył w Bazie Lotniczej nr 1 Warszawa – Okęcie; jeniec wojenny, zamordowany w Katyniu. Uczy nas wierności Ojczyźnie.
Sierż. Mieczysław Koper – mechanik lotniczy, we wrześniu 1939 r. wcielony do XV Dywizjonu Bombowego, kryptonim „Jastrząb”, służył Polsce, a mottem jego życia były słowa: „zostałem tak wychowany: najpierw Ojczyzna, potem rodzina jest najważniejsza”. Uczy nas sumiennej pracy.
Ppłk. Marek Miłosz – należy do grona najbardziej doświadczonych lotników – za sterami śmigłowców spędził aż 5 tys. godzin. Uratował rządową delegację przed lotniczą katastrofą.
Uczy nas rozwiązywania problemów.
Kultywowanie tradycji, naśladowanie postaw Polskich Lotników w relacjach z drugim człowiekiem, upór w dążeniu do wyznaczonego celu oraz promowanie wartości wychowawczych, a zwłaszcza patriotyzmu wśród młodego pokolenia dla naszej szkoły- Szkoły Podstawowej nr 1 im. Lotników Polskich w Poddębicach jest zadaniem nadrzędnym.
Wioleta Rykowska
Poniżej galerii zdjęć prezentujemy sylwetki lotników – bohaterów walk o wolność Polski, pochodzących z terenu powiatu poddębickiego. Autorem biogramów jest Włodzimierz Wawrzecki.