Karol Jaworski

14 listopad 2009
Kategoria Patron
14 listopada 2009, Komentarze Możliwość komentowania Karol Jaworski została wyłączona

kpr. Karol Konstanty Jaworski (1917-1999)

mechanik lotniczy

 

Karol Jaworski urodził się 7 sierpnia 1917 r. w  Poddębicach jako syn Walerego i Władysławy z domu Kazimierkiewicz. Był ich trzecim dzieckiem, miał starsze rodzeństwo: Tadeusza i Aleksandrę oraz młodszego brata Stanisława. Rodzice prowadzili sklep z galanterią i materiałami w Poddębicach, na Placu Kościuszki 17a.

Po ukończeniu szkoły podstawowej w Poddębicach uczęszczał do gimnazjum w Łodzi. Często na lotnisku Lublinek obserwował latające samoloty. Niestety, wypady na lotnisko zdarzały mu się również w godzinach nauki w szkole. Rodzice z uwagi na zainteresowania syna samolotami po rozmowie z st. sierż. Janem Grąbczewskim – instruktorem w Szkole Podoficerskiej Lotnictwa dla Małoletnich w Bydgoszczy, postanowili skierować go do tej szkoły.

Tuż przed wybuchem wojny Karol Jaworski znajdował się na lotnisku Warszawa Okęcie. Na pewno też przebył wędrówkę szlakiem polskich lotników przez prawie całą Europę, będąc wcześniej internowanym w Rumunii.

W Anglii przebywał w Ośrodku Wyszkolenia Ziemnego Eastchurch. Potem  w Ośrodku Wyszkolenia Ziemnego w Blackpool.

W ogólnodostępnej literaturze przedstawia się głównie personel latający. Z tego też powodu trudno dzisiaj jednoznacznie stwierdzić, w jakich dywizjonach był mechanikiem. Wiemy, że na pewno były to dywizjony myśliwskie, być może 316 „Warszawski” i 317 „Wileński”.

Karol Jaworski prawdopodobnie był mechanikiem w Eszelonie Obsługowym 6317 lub w Ruchomym Parku Lotniczym Nr 411 grupy, która pracowała na rzecz 131 Polskiego Skrzydła Myśliwskiego. W jego skład wchodził 317 Dywizjon Myśliwski „Wileński”.

Karol Jaworski po wojnie zamieszkał w Australii. Nie zerwał związków z lotnictwem. Należał do Koła Stowarzyszenia Lotników Polskich w Australii. Zmarł  w dniu 28 listopada 1999 r.

 

Kapral Karol Jaworski otrzymał odznaczenia brytyjskie: Star 1939-1945 (Gwiazda za Wojnę), Defence Medal 1939-1945 (Medal za udział w obronie Anglii), War Medal 1939-1945 (Medal za Wojnę) oraz polskim Medalem Lotniczym.

Komentarze zablokowane.