Zalecenia nie tylko logopedyczne MAMO, TATO!

1 październik 2023
Kategoria Logopeda
1 października 2023, Komentarze Możliwość komentowania Zalecenia nie tylko logopedyczne MAMO, TATO! została wyłączona

Zalecenia nie tylko logopedyczne MAMO, TATO!

1. Rozmawiaj ze mną, opowiadaj, co robisz. Mów powoli i wyraźnie, śpiewajmy piosenki… Uczmy się słuchać- muzyki, a także różnych dźwięków i odgłosów przyrody. Uczmy dziecko różne wyliczanki, wierszyki te które pamiętamy ze swojego dzieciństwa.
  2. Zachęcaj dziecko do jedzenia twardych pokarmów (np. jabłka, marchewki, skórki od chleba) – to przyczynia się do prawidłowego kształtowania mowy.
  3. CODZIENNIE CZYTAJ DZIECKU KSIĄŻKI!! Zachęcaj dziecko do ich opowiadania, a z czasem do samodzielnego czytania. Ty też czytaj dla własnej przyjemności- w końcu jesteś wzorem dla swojego dziecka!!!
  4. Ogranicz oglądanie TV i zabawy przy komputerze !
  5. Gimnastykuj narządy artykulacyjne w formie zabawy np.: kląskajcie, dmuchajcie, chuchajcie, parskajcie itp. Naśladujcie głosem i ruchem zwierzęta (ihaaa, muuu, kooo kooo itp.).
  6. Malowanie, rysowanie, lepienie, zabawy ruchowe i …prace w kuchni to wspaniałe ćwiczenia logopedyczne. Ważny jest komentarz słowny i wesoła zabawa.
  7. Zapewnij dziecku zabawki dydaktyczne dostosowane do wieku ( klocki, układanki i loteryjki obrazkowe, literowe, puzzle…..).
  8. Stwarzajmy dziecku okazję do wypowiedzenia tego, co przeżyło. Niech opowie nam bajkę, którą obejrzało, podzieli się wrażeniami ze szkoły czy treningu, wymyśli zakończenie do czytanego przez nas opowiadania.
  9. Jeżeli dziecko źle wymawia jakąś głoskę- nie każmy powtarzać wyrazów zawierających tę głoskę, ponieważ to tylko utrwala nieprawidłową wymowę. Dziecko, które nie jest przygotowane pod względem artykulacyjnym, niedostatecznie różnicuje słuchowo dźwięki mowy, a zmuszane do mówienia zbyt trudnych dla niego głosek, często zaczyna je zniekształcać, wymawiając nieprawidłowo. Utrwalone złe nawyki dziecka trudno jest później skorygować i wydłuża to czas terapii logopedycznej.
  10. Twoje dziecko jest jedyne niepowtarzalne, przytulaj je i mów często jak bardzo jest kochane!