Kategoria
Logopeda
Zalecenia nie tylko logopedyczne MAMO, TATO!
- Rozmawiaj ze mną, opowiadaj, co robisz. Mów powoli i wyraźnie, śpiewajmy piosenki… Uczmy się słuchać- muzyki, a także różnych dźwięków i odgłosów przyrody. Uczmy dziecko różne wyliczanki, wierszyki te które pamiętamy ze swojego dzieciństwa.
- Zachęcaj dziecko do jedzenia twardych pokarmów (np. jabłka, marchewki, skórki od chleba) – to przyczynia się do prawidłowego kształtowania mowy.
- CODZIENNIE CZYTAJ DZIECKU KSIĄŻKI!! Zachęcaj dziecko do ich opowiadania, a z czasem do samodzielnego czytania. Ty też czytaj dla własnej przyjemności- w końcu jesteś wzorem dla swojego dziecka!!!
- Ogranicz oglądanie TV i zabawy przy komputerze !
- Gimnastykuj narządy artykulacyjne w formie zabawy np.: kląskajcie, dmuchajcie, chuchajcie, parskajcie itp. Naśladujcie głosem i ruchem zwierzęta (ihaaa, muuu, kooo kooo itp.).
- Malowanie, rysowanie, lepienie, zabawy ruchowe i …prace w kuchni to wspaniałe ćwiczenia logopedyczne. Ważny jest komentarz słowny i wesoła zabawa.
- Zapewnij dziecku zabawki dydaktyczne dostosowane do wieku ( klocki, układanki i loteryjki obrazkowe, literowe, puzzle…..).
- Stwarzajmy dziecku okazję do wypowiedzenia tego, co przeżyło. Niech opowie nam bajkę, którą obejrzało, podzieli się wrażeniami ze szkoły czy treningu, wymyśli zakończenie do czytanego przez nas opowiadania.
- Jeżeli dziecko źle wymawia jakąś głoskę- nie każmy powtarzać wyrazów zawierających tę głoskę, ponieważ to tylko utrwala nieprawidłową wymowę. Dziecko, które nie jest przygotowane pod względem artykulacyjnym, niedostatecznie różnicuje słuchowo dźwięki mowy, a zmuszane do mówienia zbyt trudnych dla niego głosek, często zaczyna je zniekształcać, wymawiając nieprawidłowo. Utrwalone złe nawyki dziecka trudno jest później skorygować i wydłuża to czas terapii logopedycznej.
- Twoje dziecko jest jedyne niepowtarzalne, przytulaj je i mów często jak bardzo jest kochane!