Zakończenie programu autorskiego pt. "Supełek z pętelką"

26 czerwiec 2018
Kategoria Świetlica
26 czerwca 2018, Komentarze Możliwość komentowania Zakończenie programu autorskiego pt. “Supełek z pętelką” została wyłączona

Zajęcia świetlicowe stwarzają możliwość rozwijania zainteresowań i uzdolnień dzieci, są okazją do zdobywania przez nie nowych umiejętności przydatnych w życiu codziennym. Wychodząc naprzeciw potrzebom i zainteresowaniom dzieci, a także mając na celu zachęcanie naszych uczniów do aktywnego spędzania czasu wolnego powstał w naszej szkole program autorski pt. „Supełek z pętelką”. Dostrzegliśmy, że w obecnym czasie są doceniane i przeżywają prawdziwy renesans różnego rodzaju techniki artystyczne. Ludzie coraz chętniej kupują i są zainteresowani wytworami rękodzielniczymi. Potrafimy dostrzec ich urok
i docenić ich wartość.

Program rozpoczął się we wrześniu. Przeznaczony był dla wszystkich chętnych uczniów, którzy chcieli się nauczyć wyszywania haftem krzyżykowym i szydełkować. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu – obowiązkowo. Dzieci przebywające na świetlicy mogły pracować w każdej wolne chwili. A praca uczniów była zindywidualizowana.

Cele ogólne i szczegółowe programu zostały zrealizowane. Dzieci zdobyły podstawowe umiejętności haftowania haftem krzyżykowym, nauczyły się posługiwać szydełkiem oraz drutami.

Podczas pierwszych spotkań kształciliśmy i doskonaliliśmy umiejętności z zakresu szycia ręcznego takie jak:

• nawlekanie igły,
  • wiązanie supełków na nitce,
  • cięcie tkaniny nożyczkami po wyznaczonej linii lub według podanego wzoru,
  • odrysowywanie form i szablonów,
  • szycie ręczne różnymi ściegami: za igłą, przed igłą, okrętkowym, dzierganym,
  • przyszywanie guzików różnego rodzaju,
  • wyszywanie ściegiem łańcuszkowym.

Na kolejnych zajęciach poznaliśmy haft krzyżykowy i tkaninę do haftowania. Każde dziecko otrzymało kanwę i rozpoczęliśmy naukę wykonywania haftu krzyżykowego. Na początku dzieciom sprawiało to wielki kłopot ale z czasem było już łatwiej i dzieci wykonywały prace wg wybranych wzorów.

Druga grupa dzieci poznawała technikę szydełkowania. Kształcili i doskonalili umiejętności z zakresu dziewiarstwa ręcznego:

• prawidłowego posługiwania się szydełkiem,
  • dzierganie szydełkiem ściegiem łańcuszkowym i półsłupkowym.

Poznali materiały do szydełkowania i rozpoczęli naukę podstawowych splotów szydełkowych. Na początku też nie było łatwo. Po długich ćwiczeniach udało nam się przygotować prace na konkurs plastyczny pt. Kartka i  Stroik bożonarodzeniowy 2017 organizowany przez PDKiS w Poddębicach.

Uczestnicy programu wykonywali prace dekoracyjne, które prezentowane były na tablicach w świetlicy np. przyszyte guziki na choince zrobionej na szydełku, gwiazdki, proste kwiatki, serwetki z różnymi ściegami, ozdobne serduszka, poduszeczki i obrazki.

W ramach naszego programu wybraliśmy się na wycieczkę do pasmanterii i odwiedziła nas Pani Renata Skubała, która uczyła nas trudnej sztuki robienia na drutach.

Podczas apelu na sali gimnastycznej dzieci, które aktywnie uczestniczyły w zajęciach otrzymały pamiątkowe dyplomy a pani Renata Skubała podziękowanie za współpracę, przygotowywanie ciekawych spotkań i warsztatów edukacyjnych oraz trud włożony w naukę robienia na drutach.

Program cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci uczęszczających na świetlicę szkolną. Dał dzieciom wiele radości i wpłynął na podniesienie poziomu samooceny i zaspokoił potrzeby osiągnięć i sukcesu. Umiejętności zdobyte w czasie zajęć są bardzo przydatne w codziennym życiu, co sprawia, że dzieci mają poczucie większej samodzielności i niezależności oraz nabierają szacunku do pracy ludzkiej i jej wytworów.

Hafty i robótki szydełkowe to rozwijające kreatywność i zdolności manualne rękodzieło. Przy pomocy prostych narzędzi i nici można wyczarować prawie wszystko: od przedmiotów ozdabiających i upiększających nasze najbliższe otoczenie po najmodniejsze części ubioru. A wszystko to jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne: słowem rzeczy z duszą.

Agnieszka Jaśczak

Anna Korczak