Współpraca rodziców z logopedą

1 październik 2023
Kategoria Logopeda
1 października 2023, Komentarze Możliwość komentowania Współpraca rodziców z logopedą została wyłączona

Kształtowanie prawidłowej wymowy to kształtowanie prawidłowego nawyku, a podczas kształtowania nawyku musi występować regularność działań, czyli ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia.

1. Terapia to proces a działania muszą być prowadzone regularnie.
  2. Podstawowym warunkiem skutecznej terapii logopedycznej jest więc systematyczność uczęszczania na zajęcia oraz kontynuacja ćwiczeń w domu.
  3. Dlatego też rodzic musi współpracować z logopedą i stosować się do jego zaleceń.
  4. Logopeda wyznacza kierunek terapii, decyduje o jego przebiegu, ale to rodzice są odpowiedzialni za utrwalanie wypracowanych podczas terapii umiejętności, które z czasem przejdą w nawyk.
  5. Codzienne ćwiczenia rodzica z dzieckiem w domu są konieczne, aby szybko i skutecznie zlikwidować wadę wymowy.
  6. Ćwiczenia powinny być prowadzone w formie zabawy.
  7. Z dzieckiem ćwiczymy częściej, ale krócej.
  8. Najlepiej, gdyby ćwiczenia były wykonywane o stałej porze dnia
    i przerodziły się w codzienny rytuał.
  9. Aby ćwiczenia były skuteczne należy je prowadzić je w prawidłowy sposób, ściśle według poleceń logopedy.
  10. Jeżeli rodzić zapomniał jak ćwiczyć albo dziecko nie potrafi ich wykonać prawidłowo należy ponownie zasięgnąć porady logopedy.
  11. Zachęcam zatem do współpracy, aby rozwój mowy dzieci przebiegał prawidłowo oraz aby w miarę szybko i skutecznie pomóc im w korygowaniu wad wymowy.

Karolina Gurazda

Godzina dostępności dla uczniów i rodziców:

Czwartek 13.50 – 14.50