6 kwiecień 2022
Kategoria Aktualności, Konkursy
6 kwietnia 2022, Komentarze Możliwość komentowania Konkurs wiedzowy z języka niemieckiego “Wie gut kennst du deutsche Sprichwörter?” (“Jak dobrze znasz przysłowia niemieckie?”) została wyłączona

W dniu 31.03.2022 w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Lotników Polskich w Poddębicach odbył się konkurs wiedzowy z języka niemieckiego “Wie gut kennst du deutsche Sprichwörter?” (“Jak dobrze znasz przysłowia niemieckie?”), w którym wzięli udział uczniowie i uczennice z klas siódmych i ósmych. Do konkursu językowego o niemieckich przysłowiach zgłosiło się wstępnie 14 uczniów, a z zadaniami konkursowymi zmierzyło się 11 młodych ludzi, którzy chcieli poszerzyć swoje umiejętności językowe i zapoznać się z kulturą niemieckiego obszaru językowego. Dzięki zaznajomieniu się z niemieckimi przysłowiami  kształtowali oni postawy tolerancji i akceptacji wobec innych narodów, ich kultury i ich języka.

Uczniowie i uczennice otrzymali materiały do nauki przysłów w formie tradycyjnej, a także fiszki interaktywne na stronie internetowej Quizlet przygotowane przez nauczycielkę języka niemieckiego. Konkurs językowy został przeprowadzony w formie testu, za który uczniowie i uczennice mogli uzyskać 48 punktów i na rozwiązanie którego mieli 45 minut.

Test obejmował następujące zadania:

–  tłumaczenia przysłów z języka niemieckiego na język polski;

–  tłumaczenia przysłów z języka polskiego na język niemiecki;

–  uzupełnianie brakujących wyrazów w przysłowiach;

–  korygowanie błędnie napisanych przysłów.

Trzy uczennice z klas siódmych:  Magdalena Pięgot i Estera Szczerbicka z klasy VII A oraz Maja Przytuła z klasy VII G były bardzo dobrze przygotowane do zmagań konkursowych, wspaniale rozwinęły swoje umiejętności językowe, w związku z czym napisały test bezbłędnie i dzięki temu zajęły ex aequo pierwsze miejsce. Drugie miejsce wywalczyła uczennica klasy VII G Martyna Szadowiak. Trzecie miejsce przypadło Natalii Plewińskiej uczennicy klasy VIII D. Komisja konkursowa postanowiła przyznać również dwa wyróżnienia za zajęcie czwartego miejsca dla Kingi Kałużnej z VIII D i piątego dla Wiktorii Rykowskiej z klasy VIII D. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy pogłębienia wiedzy i umiejętności językowych.

Pani Malwina Wilk – kierowniczka sklepu spożywczego „Lewiatan” w Poddębicach  podarowała napoje i owoce dla uczestników i uczestniczek zmagań konkursowych. Ten miły gest osłodził uczniom i uczennicom trudy zmagań konkursowych. Dziękujemy za wsparcie naszych uczniów i uczennic.

1 kwietnia nastąpiło wręczenie uczestniczkom konkursu nagród książkowych i dyplomów. Otrzymały one także zgodnie z Regulaminem Konkursu oceny celujące i bardzo dobre. Dwie uczennice z klasy VIII D otrzymały dyplomy.

Konkurs o niemieckich przysłowiach zorganizowała nauczycielka języka niemieckiego pani Magdalena Rakowska, przy sprawdzaniu prac pomogła, a także opracowała dyplomy nauczycielka języka angielskiego pani Barbara Matusiak.

W następnym roku szkolnym 2022/2023 planowana jest druga edycja konkursu o przysłowiach z niemieckiego obszaru językowego.