Uwaga! Masz kłopot? Pamiętaj... Nie jesteś sam! Zadzwoń!

22 kwiecień 2021
22 kwietnia 2021, Komentarze Możliwość komentowania Uwaga! Masz kłopot? Pamiętaj… Nie jesteś sam! Zadzwoń! została wyłączona

Regionalny Interwencyjny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

Infolinia: 726 – 611 – 611 codziennie w godzinach 12.00 – 20.00

W kontakcie na Snapchacie i Messengerze (pogadajmytutaj) codziennie w godzinach 20.00 – 00.00

Przed pandemią sytuacja nastolatków była trudna. Teraz mamy do czynienia ze spotęgowaniem problemów dotychczas istniejących oraz z nowymi sytuacjami kryzysowymi wśród młodzieży oraz ich rodziców, wychowawców, nauczycieli.

Istnieje pilna potrzeba wsparcia w obszarach:

• Stres i wydarzenia o traumatycznym potencjale (zaliczyć do nich można sam fakt wystąpienia pandemii)
  • Dokonywanie samouszkodzeń
  • Myśli, plany i zamachy samobójcze
  • Konflikty i nieporozumienia
  • Straty, w tym rozstania i żałoba
  • Kryzysy wieku dojrzewania

Informacja dla rodziców

Samorząd Województwa Łódzkiego chce odpowiadać na potrzeby dzieci i młodzieży z województwa łódzkiego. Konieczność pozostania przez dzieci i młodzież w domach, zamknięcie,  brak możliwości wychodzenia, korzystania z aktywności fizycznej, instytucji kultury, ale przede wszystkim brak kontaktu z rówieśnikami. Ciągłe przebywanie z osobami dorosłymi w ograniczonej przestrzeni życiowej.  Wszystkie te sytuacje związane z  brakiem zaspokojenia potrzeb powodują u młodych ludzi frustrację, niechęć do nauki, próby samodzielnego wyjścia z domu.  Nieodnajdywanie się w nowych warunkach może przyczynić się do powstania lub pogłębienia się np. stanów kryzysu emocjonalnego.  Młodzież nie ma z kim porozmawiać o tym co przeżywa, o swoich obawach, o swoim stanie psychofizycznym.  Powstał więc pomysł uruchomienia „szybkiej linii pomocy”. Wielu młodych ludzi w okresie pandemii doświadcza kryzysów, tracąc jednocześnie możliwość odpoczynku poza domem, kontaktu z rówieśnikami, kontynuowania lub uzyskania pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Wiemy, że niektóre poradnie, instytucje, szpitale, prywatne ośrodki uruchomiły telefony interwencyjne, bardzo dobrze, ale jest to pomoc niewystarczająca i obarczona barierami dostępu (np. lękiem nastolatków).