Spotkanie z ratownikiem medycznym dla klas II

29 luty 2020
29 lutego 2020, Komentarze Możliwość komentowania Spotkanie z ratownikiem medycznym dla klas II została wyłączona
W dniu 13 lutego naszą szkołę odwiedził ratownik medyczny pan Jarosław Pośpieszyński. Przeprowadził dla klas drugich warsztaty, których celem było przygotowanie uczniów do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Ratownik pokazał uczniom w jaki sposób ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej, jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca. Pan Jarek wyjaśnił, dlaczego te czynności są tak ważne w pierwszych minutach po wypadku. Potem omawiał zasady i pokazywał na fantomie, jak prawidłowo należy wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. Początkowo uczniowie przyglądali się czynnościom wykonywanym przez ratownika, a następnie według jego wskazówek próbowali naśladować masaż serca. Ratownik przypomniał także numery alarmowe na które należy dzwonić w razie zagrożenia i co najważniejsze jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem pogotowia. Warsztaty przeprowadzone przez pana Jarka na pewno uwrażliwiły dzieci na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia, doskonaliły umiejętności oraz utrwaliły wiedzę, dzięki którym mogą uratować czyjeś życie.