Spotkanie autorskie z pisarzem p. Marcinem Koziołem

29 wrzesień 2022
29 września 2022, Komentarze Możliwość komentowania Spotkanie autorskie z pisarzem p. Marcinem Koziołem została wyłączona

W dn. 22 września 2022 r. w naszej szkole odbyło się, dla młodszych i starszych dzieci, spotkanie autorskie z Marcinem Koziołem, pisarzem książek dla dzieci i młodzieży, zapalonym podróżnikiem, kolekcjonerem starych komputerów, człowiekiem wielu pasji. Jest też autorem lektury szkolnej (dla klas 4-6) – „Skrzynia Władcy Piorunów”.

Pierwsze spotkanie, dla młodszych dzieci, było poświęcone Wombatowi Maksymilianowi i jego przygodom. Dzieci dokładnie poznały głównego bohatera książki, który jest przedstawicielem tego mało znanego gatunku. Dowiedziały się, gdzie zamieszkuje i jak żyje. Pan Marcin opowiadał także o podróżach, geografii i kulturze niezwykłego królestwa w Himalajach, jakim jest Bhutan (tam rozgrywa się akcja pierwszej książki: „Wombat Maksymilian i Królestwo Grzmiącego Smoka”), a także sąsiedniego Nepalu, gdzie Wombat zawędrował w drugiej części pt. „Wombat Maksymilian i misja na dachu świata”. Spotkanie przebiegało bardzo dynamicznie, dzieci chętnie odpowiadały na pytania autora i same też zadawały wiele pytań.
Ważne i ciekawe dla dzieci jest to, że każda z książek o Wombacie jest interaktywna – w środku ukryte są bowiem łapki, a zeskanowanie tak oznaczonych zdjęć telefonem lub przepisanie kodu na stronie www pozwala przenieść się do miejsca akcji lub zobaczyć uzupełniające materiały multimedialne.

Drugie spotkanie dedykowane było uczniom klas 4 i 5 i związane było z książką „Skrzynia Władcy Piorunów” z serii „Detektywi na kółkach”.
W oparciu o tę książkę autor przeprowadził nas przez świat wynalazków Nikoli Tesli, nazywanego też „Władcą Piorunów” (wynalazcy m.in. taniej energii elektrycznej, którego losy splatają się właśnie z przygodami bohaterów tychże książek), szyfry, kody, detektywistyczne zagadki i przygody bohaterów książki. Wybrane z publiczności dzieci, dzięki magnetycznej kuli, mogły również same poczuć się na moment jak Władcy Piorunów!

Po każdym spotkaniu można było otrzymać autograf autora, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ilona Szabela