Rekolekcje Wielkopostne

6 kwiecień 2023
6 kwietnia 2023, Komentarze Możliwość komentowania Rekolekcje Wielkopostne została wyłączona

Rekolekcje – to w Kościele rzymskokatolickim kilkudniowy okres poświęcony odnowie duchowej poprzez modlitwę, konferencje oraz spowiedź. Zwykle rekolekcje odbywają się w czasie Wielkiego Postu. Rekolekcje to czas oczyszczenia, odnowy duchowej. Pomagają zrozumieć ważne sprawy i spojrzeć na nie inaczej.

Nasze szkolne rekolekcje odbyły się pod hasłem „W Kościele to w Chrystusa ciele” ”. PRZYBLIŻYĆ nam prawdę o Jezusie próbował Ksiądz dr Maciej Będziński dyrektor i Siostra Monika Juszka sekretarz Krajowych Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci w Polsce.

Podczas tegorocznych rekolekcji uczniowie naszej szkoły poznali Przypowieść o Dobrym Pasterzu. W tej przypowieść pojawia się popularny w Biblii motyw Pasterza, który prowadzi swe owce. Zna on każdą ze swych owiec z imienia, co świadczy o tym, że o każdą z nich się troszczy i pilnuje, by bezpiecznie powróciła do domu. Nawet jeśli któraś owca zbłądzi, to Dobry Pasterz poprowadzi ją do swej owczarni.

Pod czujnym okiem Ks. Macieja i S. Moniki przypomnieliśmy i powtórzyliśmy Pięć Warunków Dobrej Spowiedzi przygotowujących nas do Sakramentu Pokuty, w którym spotykamy się przede wszystkim z dobrym i kochającym Chrystusem. Ta mobilizacja wewnętrzna zaszczepiona w nas przez naszych Gości, oprócz łaski sakramentalnej, przyczyniła się do radykalniejszego zerwania z grzechem i do wzrostu w bezinteresownej miłości. Uczestniczyliśmy w niezwykłym nabożeństwie Drogi Krzyżowej, w której duchowo towarzyszyliśmy Jezusowi w symbolicznym odtworzeniu Jego drogi na śmierć i złożenia Go do grobu. Ostatniego dnia rekolekcji zatrzymaliśmy się Wieczerniku i rozważaliśmy pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ofiarował Bogu swoje Ciało i Krew pod postaciami chleba i wina. Wtedy też Jezus ustanowił dwa sakramenty święte – Kapłaństwa i Eucharystii. Poznaliśmy cele i zadania Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci do których min. należą: rozpalanie w sercach dzieci miłości do misji, pogłębianie przyjaźni z Jezusem i bycie Jego świadkiem.

Rekolekcje pozwoliły nam uzyskać odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące nas samych w świetle słowa Bożego i w dokonaniu zmiany naszego życia. Dokonaliśmy tego dzięki stworzonej przez Ks. Macieja i Siostrę Monikę atmosfery modlitwy, wewnętrznego wyciszenia, nawrócenia i pokuty.

Katecheci