6 czerwiec 2018
6 czerwca 2018, Komentarze Możliwość komentowania POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI została wyłączona

W dniu 24 kwietnia 2018r. uczniowie klasy II b pod opieką  Renaty Makowskiej byli na wycieczce w skansenie. Uczniowie odbyli podróż w przeszłość w celu poznania warunków życia, sprzętów domowych, architektury itp. z innej epoki.

Mięliśmy przyjemność zobaczyć jak żył bogaty właściciel ziemski we dworze i jak mieszkali bogaci chłopi. Poznaliśmy starą: kuźnię, remizę, szkołę, młyn, drewniany kościół. Spotkaliśmy się z pszczelarzem, który zapoznał nas z bartnictwem i pracą pszczół.

W czasie tego pobytu zapewniono nam udział w wielu bardzo ciekawych warsztatach, w czasie których zdobyliśmy dużo nowych wiadomości i umiejętności. Samodzielnie od podstaw tłoczyliśmy olej lniany, wykonaliśmy papierowe ozdoby mieszkań, zrobiliśmy świece z wosku, robiliśmy wielkie pranie starymi metodami, odbijaliśmy makaty do haftowania na płótnie. Najwięcej frajdy sprawiło nam samodzielne ubicie masła i jedzenie go z chlebkiem.

Miło było też pouczyć się w szkole  z początku ubiegłego wieku. Siedzieliśmy w starych, ale bardzo wygodnych ławkach zaopatrzonych w kałamarz z atramentem i piórko z obsadką. Odbyliśmy lekcję kaligrafii, a kleksów była cała masa. Niektórzy siedzieli w oślej ławce, a nawet klęczeli na grochu. Na przerwę pani zadzwoniła dzwonkiem, który trzymała w swojej dłoni. Po zakończeniu lekcji wybiegliśmy na powietrze, a następnie zobaczyliśmy mieszkanie pani nauczycielki. Zajęcia w szkole zakończyliśmy otrzymaniem zaświadczenia świadczącego o tym, że ukończyliśmy kurs kaligrafii. W czasie przerwy panie nakarmiły nas własnoręcznie usmażonymi racuchami. Swój pobyt zakończyliśmy wspólnym ogniskiem, przy którym piekliśmy smakowite kiełbaski. Dzień upłynął nam bardzo miło i szybko, a wrażenia zostaną na długo.

Renata Makowska