Na ludowo i w romantycznym nastroju….

3 październik 2022
3 października 2022, Komentarze Możliwość komentowania Na ludowo i w romantycznym nastroju…. została wyłączona

Deszczowa prognoza pogody nie zniechęciła uczniów z klasy 8 b i 8 c do wspólnego wyjazdu oraz zwiedzania historycznych miejsc w centralnej Polsce.

Pierwszym punktem programu była wizyta w liczącym ponad 600 lat zamku w Oporowie, który zachował swój gotycki charakter. Zachwycił przede wszystkim przepięknym położeniem i niewielką bryłą (30×25 m). Budowla wznosi się pośrodku 11-hektarowego parku krajobrazowego z ok. 1840 r, na maleńkiej sztucznej wyspie otoczonej fosą wypełnioną wodą.  W jesiennym słońcu wśród ciepłych barw winobluszczu oplatającego ceglane mury i drzewa można było na chwilę zapomnieć o troskach i cieszyć otaczającym pięknem.

Stamtąd wycieczka wiodła do skansenu w Maurzycach czyli Łowickiego Parku Etnograficznego. Na jego terenie można było zobaczyć ponad 40 różnych budynków i obiektów wzniesionych w II połowie XIX i na początku XX wieku w okolicznych, łowickich wsiach, a następnie przeniesionych na teren skansenu.

Nostalgię i niedowierzanie budził widok niewielkiej izby szkolnej, gdzie dzieci uczyły się razem, lecz tylko od października do marca, bo w sezonie ważniejsza była pomoc w gospodarstwie.

Posiłek w łowickim McDonaldzie wzmocnił wszystkich przed wyjazdem do Nieborowa. Po drodze należało też wstąpić do  Arkadii, czyli Ogrodu Romantycznego Heleny Radziwiłłowej, stworzonego w stylu angielskim, gdzie zachwycały swobodne i nastrojowe kompozycje ogrodowe, które zdają się być nieruszone ludzką ręką.  Park w Arkadii był jednym z najwspanialszych kompleksów tego typu w Europie Środkowej. Pisano o nim nawet w ekskluzywnych londyńskich magazynach.

Dawniej Arkadia była znacznie większa i zawierała dużo więcej budowli architektonicznych. Ale nawet dziś Świątynia Diany, akwedukt, grobowce, zamki i ruiny wyłaniające się zza bujnej roślinności robią niepowtarzalne wrażenie. Spacerując tam, można poczuć się trochę jak w tajemniczym ogrodzie… I zrobić mnóstwo niepowtarzalnych zdjęć .

Podobnie w Nieborowie.  Oba te miejsca znacznie się różnią, jednak położone blisko siebie, idealnie się dopełniają. W parku można podziwiać przepiękny pałac Radziwiłłów, otoczony wypielęgnowanym, barokowym ogrodem, nad którym królują prawie 300-letnie platany.

Wycieczka powoli dobiegała końca.

Ten jednodniowy wyjazd był niezapomnianym przeżyciem oraz potwierdzeniem, że nie trzeba daleko podróżować, aby zwiedzić piękne miejsca, oderwać się od szarej rzeczywistości i zyskać ciekawe wspomnienia…