Lato, lato, lato czeka...

15 Czerwiec 2020
Kategoria Świetlica
15 czerwca 2020, Komentarze Możliwość komentowania Lato, lato, lato czeka… została wyłączona

Czy wiesz, jak ta pora roku zwie

się pośród ludzi, gdy słonko

późno spać idzie, a wcześnie się budzi?

 

22 czerwca mamy najdłuższy dzień, a zarazem najkrótszą noc w roku. Od 23 czerwca dni będą coraz krótsze, aż do 22 grudnia – pierwszego dnia zimy. Najkrótszą noc w roku nazywamy nocą świętojańską. Nie jest to zwykła noc. Wtedy rozpala się ogniska, dziewczyny puszczają wianki na wodę, a chłopcy szukają kwiatu paproci. Według legendy kwiat paproci kwitnie tylko raz w roku, właśnie w noc świętojańską. Ten, komu uda się odnaleźć tę cudowną roślinę, będzie opływał w dostatek i bogactwo.

Lato w lesie i na wsi

Latem korony drzew pokrywają się bujnymi liśćmi. W cieniu drzew w głębokim lesie wyrasta gąszcz paproci i innych roślin. W takich właśnie miejscach spędzają dzień sarny, jelenie i inne zwierzęta, chroniąc się przed upałem i drapieżnikami. Tam opiekują się swoim potomstwem. Z kolei w dobrze nasłonecznionych miejscach, na skarpach czy kamieniach, można spotkać wygrzewające się jaszczurki, zaskrońce i żmije.

Poziomki, maliny i jagody to przepyszne owoce leśne, które można zbierać latem w lesie.

 Latem na łąkach można obserwować wiele pięknych okazów motyli. Inne owady, bardzo dokuczliwe, które dają się we znaki szczególnie nad wodą, to komary.

 Lato na wsi to bardzo pracowity okres. Przede wszystkim to czas żniw, czyli zbioru dojrzałych zbóż. Zboża to rośliny, których ziarna, zmielone
i przetworzone, stanowią ogromną część pożywienia człowieka:

– z pszenicy i żyta powstaje chleb, makaron,

– z jęczmienia robi się kasze, płatki,

– z kukurydzy mamy pieczywo, kasze i płatki,

– z owsa – płatki owsiane.

Letnie zagadki:

 

Karta pracy:

Miłego dnia! A.J.

 

Komentarze zablokowane.