Klasy III na szlaku piastowskim

5 czerwiec 2018
5 czerwca 2018, Komentarze Możliwość komentowania Klasy III na szlaku piastowskim została wyłączona

W dniach 29-30V kl.IIIb i IIId wyjechały na wycieczkę szlakiem piastowskim.
Pierwszym punktem programu był Poznań, w którym uczniowie mogli posłuchać hejnału. Z wielkim zainteresowaniem obserwowali towarzyszące trykające się nad zegarem Ratusza koziołki. Uczniowie podziwiali monumentalną architekturę podczas zwiedzania słynnej Kolegiaty Poznańskie (Fary). Następnym punktem programu był Ostrów Lednicki, gdzie prawdopodobnie Mieszko I przyjął chrzest. Drugiego dnia wycieczki dzieci rozpoczęły zwiedzanie od skansenu archeologicznego w Biskupinie. Możliwość obcowania z najodleglejszą historią naszego Narodu była dla wszystkich okazją do praktycznego poszerzenia wiedzy o Polsce. W trakcie wycieczki z przewodnikiem uczniowie poznali tajniki dawnego rzemiosła oraz odkryli barwną codzienność słowiańskich przodków. Uzupełnieniem tej wiedzy była wizyta w Kruszwicy, gdzie legendarny król Popiel został zjedzony przez myszy. Po wysłuchaniu legendy wszyscy z tym większym zainteresowaniem udali się na sam szczyt Mysiej Wieży. Niezapomnianą niespodzianką był rejs po jeziorze Gopło. Z pokładu statku dzieci podziwiały piękne krajobrazy, które chętnie fotografowali. Kulminacyjnym punktem programu było zwiedzanie Gniezna. W tym historycznym mieście, będącym kolebką polskiej państwowości odwiedziliśmy słynną Katedrę w której podziwialiśmy m. in drzwi gnieźnieńskich. Wycieczkę zakończyliśmy w godzinach wieczornych powrotem do Poddębic. Wyjazdy takie jak ten są bardzo ważnym elementem w kształtowaniu społecznej i narodowej tożsamości młodego człowieka. Poprzez integrację i zabawę uczniowie poznają historię swoich przodków i mogą się z nią identyfikować. Wycieczki uzupełniają i rozwijają wiedzę oraz dodatkowo wzmacniają więź uczniów z rówieśnikami i nauczycielami.