Józef Piłsudski – Wielki Polak

16 listopad 2023
16 listopada 2023, Komentarze Możliwość komentowania Józef Piłsudski – Wielki Polak została wyłączona

Od 9 do 10 listopada 2023 r. świetlica  szkolna  realizowała temat: „Polska moja Ojczyzna”. Dzieci przypomniały sobie, jakie są nasze symbole narodowe: hymn, flaga i godło Polski.

Od 9 listopada miały okazję zapoznać się z ważną postacią dla naszego narodu – z Józefem Piłsudskim (przy okazji był to dalszy ciąg realizacji  Międzynarodowego Programu Edukacyjnego: „Z kulturą mi do twarzy” Moduł II pkt 20) w oparciu o prezentację nauczyciela świetlicy: „Józef Piłsudski – droga do niepodległości Polski” oraz  o przygotowane tablice informacyjne: „Polska moja Ojczyzna” i „Józef Piłsudski 1867 – 1935”. Dowiedziały się , że Józef Piłsudski był wielkim mężem stanu, znakomitym wodzem, pierwszym marszałkiem Polski (1920), dwukrotnym premierem Polski (1926-1928 i 1930), polskim działaczem  społecznym i niepodległościowym. Był twórcą Organizacji Bojowej PPS, Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej. Od 11 listopada 1918 roku był naczelnym wodzem Armii Polskiej. Dzięki  niemu po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość i powróciła na mapę Europy. Obejrzały zdjęcia i wysłuchały informacji o tym jak rodacy uczcili pamięć o swoim bohaterze: jak pochowali zmarłego Józefa Piłsudskiego, jak spełnili Jego ostatnią wolę i jak szanują Jego dokonania Polacy w Polsce i Polonia na Litwie.

W świetlicy dzieci recytowały „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy oraz odczytały wiersz ”11 listopada” Ludwika Wiszniewskiego. Pod kierunkiem nauczyciela świetlicy uczniowie wykonali biało-czerwone chorągiewki z bibuły i patyczków do szaszłyczków. 10 listopada uczniowie zgromadzeni w świetlicy wraz z opiekującym się nimi nauczycielem świetlicy wzięli udział w szkolnej akcji: „Szkoła do hymnu” i na hali sportowej wraz z resztą szkoły odśpiewali cały hymn państwowy w postawie zasadniczej.

Później w świetlicy uczniowie układali puzzle z mapą administracyjną Polski i herbami miast wojewódzkich. Puzzle te to dar dla świetlicy od Księgarni „Atena” w Poddębicach. Na koniec wskazywali te miasta na mapie oraz województwo łódzkie i powiat poddębicki wraz z Poddębicami, bo Poddębice to przecież nasza mała ojczyzna.

11 listopada 2023 r. w nasze Narodowe Święto Niepodległości delegacja szkolna wraz z pocztem sztandarowym wzięła udział we mszy św. w intencji Ojczyzny. Uczniowie z naszej szkoły wraz ze swoimi rodzicami mogli wziąć udział w tej uroczystości.

13 listopada 2023 r. dzieci uczestniczyły w apelu poświęconym 11 listopada.

Opracowała: M. Wawrzecka

Komentarze zablokowane.