Jak powstaje czysta energia, czyli z wizytą w Elektrowni Wodnej Jeziorsko

21 Październik 2018
Kategoria Aktualności
21 października 2018, Komentarze Możliwość komentowania Jak powstaje czysta energia, czyli z wizytą w Elektrowni Wodnej Jeziorsko została wyłączona

Klasy 6c i 6d, dzięki staraniu swoich wychowawców, p. Wiolety Rykowskiej i p. Tomasza Wójcika, skorzystały z zaproszenia poznańskiego oddziału Przedsiębiorstwa “Wody Polskie” i odwiedziły ekologiczną elektrownię wodną Jeziorsko, na co dzień niedostępną dla zwiedzających.

Jak czytamy na stronie internetowej Wód Polskich: “Podczas godzinnego zwiedzania goście mogli z bliska przyjrzeć się pracującym turbogeneratorom, a także poznać historię i zasadę działania elektrowni. Uczestnikom wycieczki kierownik elektrowni opowiedział o budowie obiektu i przedstawił zasadę wytwarzania energii elektrycznej. Następnie uczestnicy zwiedzili nastawnię elektrowni i zapoznali się z pracą dyżurnych ruchu nastawni. Kolejnym elementem zwiedzania było zejście do części podziemnej. Zwiedzający mogli również zapoznać się z urządzeniami zewnętrznymi elektrowni służącymi do przetwarzania i rozdziału energii elektrycznej”.  Więcej na ten temat można przeczytać tutaj

Uczniów bardzo interesowały szczegóły techniczne, a także sposób produkcji “czystej energii”, w żaden sposób nie szkodzącej środowisku naturalnemu. Ponadto szóstoklasiści poznali budowę innych urządzeń hydrotechnicznych, związanych z tamą na rzece Warcie, a także służących bezpieczeństwu przeciwpowodziowemu.

Sporą atrakcją był także niewielki kościół w Siedlątkowie nad brzegiem zalewu, będący siedzibą najmniejszej parafii rzymskokatolickiej w Polsce.

Dziękujemy kierownikowi elektrowni, panu Markowi Fraszczyńskiemu, a także władzom “Wód Polskich” za pomoc w organizacji wycieczki.

Wioleta Rykowska

 

Komentarze zablokowane.