Interdyscyplinarny projekt edukacyjny "Konopnicka nieznana"

22 czerwiec 2022
22 czerwca 2022, Komentarze Możliwość komentowania Interdyscyplinarny projekt edukacyjny “Konopnicka nieznana” została wyłączona

Interdyscyplinarny projekt edukacyjny Konopnicka nieznana

            W 2022 roku przypada 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej – patronki roku 2022. Pisarka dobrze znana jest dzieciom jako autorka wiersza „Stefek Burczymucha”, a dorosłym kojarzy się z „Rotą”, utworem, który po odzyskaniu niepodległości konkurował z Mazurkiem Dąbrowskiego o miano hymnu narodowego.

Przez niektórych uważana jest za synonim nudy i archaiczności, zmora czytanek i podręczników. Głównym założeniem projektu literacko – informatycznego Konopnicka  nieznana  nauczycielek Wiolety Rykowskiej i Renaty Olczyk było to zmienić. Dzięki różnorodnym formom  i metodom pracy uczniowie klas ósmych zachęcani byli do sięgnięcia po utwory Marii Konopnickiej  i dostrzeżenie ich wartości. Uczniowie klas 8 a i 8 c poznali na języku polskim utwory  Marii Konopnickiej. Na informatyce tworzyli prezentacje multimedialne o jej życiu i twórczości. Na podsumowanie projektu projektowali plakaty promujące Rok Konopnickiej.

Proponowane działania  nauczycielek powinny przełożyć się na wzrost zainteresowania twórczością i biografią M. Konopnickiej, nietuzinkową, barwną  kobietą, która wyprzedziła epokę.

 

R.Olczyk

Komentarze zablokowane.