Dzień Głośnego Czytania

1 październik 2023
1 października 2023, Komentarze Możliwość komentowania Dzień Głośnego Czytania została wyłączona

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września.

Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 r. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska.

Nadrzędnym celem tej akcji jest promowanie tej aktywności wśród dzieci i młodzieży.

O tym, że warto czytać – wie każdy. Mam taką nadzieję… Dlatego też do głośnego czytania włączyli się uczniowie 1e i 1b.

Ale dlaczego czytanie na głos jest takie wartościowe?

Zalety czytania na głos:

• stymuluje rozwój mózgu,
  • pobudza ciekawość świata,
  • rozwija wyobraźnię,
  • zainteresowanie czytaniem,
  • kształtuje wrażliwość moralną,
  • zapobiega uzależnieniom od urządzeń multimedialnych.

Codzienne głośne czytanie dziecku wykształca potrzebę obcowania z książką, by w przyszłości czytanie stało się przyjemnością.

Początkowo książka w rękach dziecka jest tylko zabawką – przedmiotem manipulacyjnej zabawy.

Dopiero rodzice mogą zainteresować dziecko treścią książki. Początkowo bardziej opowiadamy treść książki, oglądamy obrazki, wskazujemy postacie, naśladujemy odgłosy. Stopniowo koncentracja dziecka rozwija się i z coraz większym zainteresowaniem słucha i aktywnie uczestniczy w czytaniu z rodzicami.

Celem głośnego czytania jest także wspieranie i rozwój zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, zainteresowanie nauką czytania oraz kształtowanie relacji rodzic-dziecko.

Potrzeby czytelnicze jakie zaspokaja literatura:

• potrzeba estetyczna – potrzeba wzruszeń i doznań emocjonalnych,
  • potrzeba wzorów zachowań,
  • potrzeba tożsamości – utożsamianie się z losami bohatera,
  • potrzeba informacji o świecie zewnętrznym – ciekawość świata,
  • potrzeba kompensacji – rozładowanie napięć życia realnego
    w świecie fikcyjnym,
  • potrzeba rozrywki – zapewnienie odprężenia zarówno poprzez humor czy grozę, zawarte w utworze,
  • potrzeba akceptacji społecznej – poszukiwanie i odczuwanie więzi z rodzicami.

Z punktu widzenia logopedy –

… jak czytanie dziecku wpływa na rozwój mowy?

• wzbogaca zasób słów mowy biernej (rozumienie) i czynnej (mowa),
  • poszerza wiedzę o świecie,
  • ćwiczy koncentrację i pamięć.

Pomysły na zabawę z dziećmi młodszymi:

• Czytaj dziecku codziennie – niech to będzie wasz rodzinny rytuał – kształtuj nawyk
  • Ucz decydowania – pozwól dziecku wybrać ulubioną książkę,​
  • Rozmawiaj z dzieckiem na temat treści książki, wydarzeń, oceniajcie postępowanie bohaterów, uzasadniajcie swoje zdanie – ucz dyskusji​,
  • Zaspokajaj ciekawość poznawczą dziecka– udzielaj mu odpowiedzi na pytania, które pojawią się podczas wspólnego czytania​,
  • Ćwicz pamięć– po przeczytaniu książki zamknij ją, zadawaj pytania dotyczące treści, odtwarzajcie kolejność zdarzeń​,
  • Pobudzaj wyobraźnięi kreatywność – wymyślcie inne zakończenie bajki lub ułóżcie własną​, dodajcie nowych bohaterów, wymyślcie dla postaci inne imiona.

Zainteresowanych odwołuję do strony:

Karolina Gurazda