Dzień Bezpiecznego Internetu 2020 Działajmy razem!

26 luty 2020
26 lutego 2020, Komentarze Możliwość komentowania Dzień Bezpiecznego Internetu 2020 Działajmy razem! została wyłączona

Z okazji obchodzonego w naszej szkole Dnia Bezpiecznego Internetu 2020 Działajmy razem! odbyło się spotkanie klas ósmych z Panią Agatą Traczyk – pedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Poddębicach. Młodzież poznała etapy popadania w uzależnienie od cyberprzestrzeni. W wyniku tego uzależnienia mogą zostać zniszczone relacje z rówieśnikami, rodziną, obniżone oceny szkolne. Gry, zakupy przez Internet, korzystanie z portali społecznościowych, czaty, surfowanie po stronach internetowych – wszystko to składa się na uzależnienie od Internetu.

Wirtualny świat bywa szczególnie niebezpieczny dla dzieci i młodzieży. Wciąż rozwijający się mózg łatwo przyzwyczaja się do prędkości i krzykliwej grafiki związanej z Internetem. Może stawać się to przyczyną problemów  z zachowaniem (niecierpliwość, problemy z emocjami, ADHD), zaburzenia osobowościowe oraz zatrzymanie w rozwoju. Dzieci uzależniają się szybko. nie odróżniają w takim samym stopniu jak dorośli świata fantazji od rzeczywistości. Szczególnie podatni bywają także młodzi ludzie, którzy w świecie wirtualnym szukają sensu życia i wartości. Nierzadko w ten sposób rekompensują sobie poczucie zagubienia czy próbują łagodzić napięcie emocjonalne. Ogromne znaczenie ma przede wszystkim sytuacja w domu rodzinnym: brak więzi emocjonalnej i uwagi rodziców, częste awantury, kłopoty finansowe, źle zaplanowany czas wolny, brak poczucia bezpieczeństwa. Bardzo istotny jest również wpływ rówieśników. Walka z uzależnieniem nie jest łatwa, dlatego lepiej zapobiegać uzależnieniu niż je leczyć!

Komentarze zablokowane.