Dzieci i internet

23 Kwiecień 2020
Kategoria Aktualności
23 kwietnia 2020, Komentarze Możliwość komentowania Dzieci i internet została wyłączona

DZIECI I INTERNET

Komputer zwłaszcza teraz okazuje się jeszcze bardziej pożyteczny niż wcześniej. Możemy dzięki niemu uczyć się, bawić i kontaktować z kolegami. Musimy jednak pamiętać,
że nie wszystkie osoby korzystające z Internetu są uczciwe
i mogą wykorzystywać komputery do działań niezgodnych
z prawem. Dlatego w przypadku korzystania z Internetu każde dziecko powinno pamiętać, że:

* przez Internet nie wolno podawać swojego nazwiska, wieku, numeru telefonu, a zwłaszcza adresu miejsca zamieszkania. Zadbaj również o swój wizerunek. Jeśli zamieszczasz swoje zdjęcia w sieci, dopilnuj, by widzieli je tylko Twoi znajomi. Nie umieszczaj w sieci zdjęć, które mogą Ci zaszkodzić dziś lub za jakiś czas;

* nigdy nie wolno ujawniać codziennych zwyczajów swojej rodziny, np. kiedy i gdzie rodzice chodzą do pracy, sklepu i gdzie chodzisz do szkoły;

* prowadząc korespondencję trzeba pamiętać, że to, co pisze nam druga osoba, nie zawsze musi być prawdą. Wielu ludzi ukrywa swoje poglądy, nastawienie, skłonności, a zwłaszcza negatywne cechy charakteru. By utrzymać z nami kontakt i osiągnąć swój cel, takie osoby starają się być bardzo miłe, przyjazne, popierają nasze poglądy i prezentują siebie w jak najlepszym świetle.

Dlatego nigdy nie należy w 100% ufać komuś poznanemu w sieci. Nie wolno też umawiać się z obcymi poznanymi przez Internet. O takich propozycjach zawsze informuj rodziców;

* należy szanować innych w sieci. Swoje zdanie wyrażaj nie obrażając nikogo. Nie reaguj agresją na agresję. Pamiętaj, że Internet nie zapomina – zwłaszcza naszych nieprzemyślanych czy obraźliwych wpisów pod adresem drugiej osoby:

* dbaj o swój komputer tzn. wchodź tylko na sprawdzone strony i nie odbieraj podejrzanych e-mail. Jeśli o tym zapomnisz, istnieje ryzyko ściągnięcia niebezpiecznego wirusa, który może unieruchomić Twój sprzęt.

* zbyt długie siedzenie przed komputerem, laptopem czy smartfonem jest szkodliwe dla Twojego zdrowia. Postaraj się ograniczyć korzystanie z tych urządzeń do koniecznego minimum.

Korzystając z Internetu trochę trzeba być egoistą, czyli myśleć o Sobie i o tym, co jest bezpieczne i dobre dla Mnie.

Z życzeniami zdrowia

Pedagog szkolny : )

Komentarze zablokowane.