21 marca - Światowy Dzień Zespołu Downa

22 marzec 2023
22 marca 2023, Komentarze Możliwość komentowania 21 marca – Światowy Dzień Zespołu Downa została wyłączona

Kartka z kalendarza- 21 marca

Światowy Dzień Zespołu Downa

Zespół Downa to przypadłość o podłożu genetycznym, tzw. trisomia chromosomu 21. Polega na obecności trzeciego, dodatkowego chromosomu 21. w kariotypie.
3 chromosomy 21. = 21.03

Zatem- dnia 21 marca pamiętamy o osobach dotkniętych zespołem Downa!!!
Organizacje wspierające obchody Światowego Dnia Zespołu Downa zachęcają nas do założenia w tym dniu kolorowych skarpetek – obowiązkowo nie do pary!
Tym drobnym gestem możemy okazać swoją solidarność, chęć zintegrowania się z osobami dotkniętymi trisomią chromosomu 21.
Kolorowe skarpetki, podobnie jak data obchodów, mają znaczenie symboliczne.
Co symbolizują?
Różnorodność, odmienność, społeczne niedopasowanie – czyli wszystko to, z czym na co dzień muszą zmagać się osoby dotknięte zespołem Downa.
W naszej szkole, dnia 21 marca również obchodziliśmy Dzień Świadomości Zespołu Downa.
Dzieci i Nauczyciele przygotowali kolorowe skarpety nie do pary.
We wtorek przywitaliśmy także wiosnę. Nasza szkolna społeczność wybrała najbardziej wiosenny z wiosennych kolorów- zieleń.
Wszystkim osobom biorącym udział w dzisiejszych akcjach, serdecznie dziękujemy!
Wydarzenia uwieczniliśmy na zdjęciach. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Tekst i zdjęcia Anna Smolarek