10 III - Dzień Mężczyzny

9 marzec 2021
9 marca 2021, Komentarze Możliwość komentowania 10 III – Dzień Mężczyzny została wyłączona

10 marca – Dzień Mężczyzny
W polskiej tradycji głęboko zakorzenione jest świętowanie Dnia Kobiet. Jest to dzień, w którym panowie obdarowują swoje żony, córki, matki czy przyjaciółki kwiatami, słodkościami, kosmetykami, biżuterią lub innymi prezentami. Warto jednak pamiętać, że panie również mogą odwdzięczyć się panom i obchodzić wraz z nimi Dzień Mężczyzny.

Święto 40 męczenników
Dzień Mężczyzny jest świętem, które w Polsce cieszy się niewielką popularnością. Częściej obchodzi się Dzień Chłopaka (30 września). Dzieje się tak głównie dlatego, że w tym dniu dziewczęta wręczają chłopcom prezenty w szkołach, organizuje się także wtedy różnego rodzaju imprezy. Święto mężczyzny ma natomiast krótką tradycję i nie jest popularyzowane tak bardzo jak Dzień Chłopaka. Dzień Mężczyzny pierwszy raz obchodzono dopiero 19 listopada 1999 roku w odległym Trynidadzie i Tobago. W Polsce za Dzień Mężczyzny uznaje się jednak inną datę – 10 marca, kiedy to w Kościele katolickim przypada Wspomnienie 40 Męczenników z Sebasty. Bez względu na to, w jakim dniu obchodzi się święto mężczyzn, powinno ono być dniem, w którym panowie są najważniejsi – oni także zasługują na taką samą uwagę, jaką otrzymują od nich panie w Dniu Kobiet.

Święto wszystkich Panów
Warto podkreślić, że święto mężczyzny powinno stać się piękną polską tradycją tak samo jak jest nią Dzień Kobiet. Nie powinniśmy więc odrzucać święta panów z powodu jego niewielkiej popularności. Trzeba bowiem pamiętać, że nie ma innego dnia, w którym panie mogłyby pokazać panom jak bardzo są im potrzebni, kochani i ile dla nich znaczą. Ponadto, 10 marca wypada zaraz po Dniu Kobiet, co powoduje, że świętowanie obu dni można połączyć.

Jaki prezent?
Panowie najczęściej są wielbicielami słodkości. Czekoladki, ciasta czy torty będą więc dla nich doskonałą niespodzianką. Możemy również pokusić się o zakup ręcznie robionych czekolad, które wykonywane są z najlepszego kakao i wielu oryginalnych dodatków takich jak chili czy orzechy nerkowca. Dla miłośników aktywnego wypoczynku wspaniałym prezentem na Dzień Mężczyzn może być natomiast nowy sprzęt sportowy lub karnet na siłownię czy basen.

A w istocie…
Warto jednak pamiętać, że Dzień Mężczyzny to nie tylko prezenty. Najważniejsza powinna być sama pamięć o nich i fakt, że zostaną oni pochwaleni i docenieni przez kobiety.

Z okazji Dnia Mężczyzny życzenia wszystkiego najlepszego, szczęścia wyśnionego, zdrowia, radości, spełnienia najskrytszych marzeń- wszystkim Panom oraz chłopcom składa Samorząd Szkolny kl. IV – VIII.