Wielki sukces i rodzinna pasja siódmoklasistki

16 czerwiec 2024
16 czerwca 2024, Komentarze Możliwość komentowania Wielki sukces i rodzinna pasja siódmoklasistki została wyłączona

Uczennica klasy 7D, Aleksandra Księżak, odniosła wielki sukces w konkursie genealogicznym “Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja wielka i mała Ojczyzna”. Jej praca zwyciężyła na etapie wojewódzkim i zyskała wyróżnienie na szczeblu ogólnopolskim.

Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu drzewa genealogicznego swojej rodziny. Uczniowie w poszukiwaniu materiałów sięgali do rodzinnych zbiorów oraz korzystali z dokumentów przechowywanych w Archiwach Państwowych.

Udział w konkursie był nie tylko okazją do dobrej zabawy, ale również najlepszym dowodem na to, że historia zarówno w skali mikro, czyli naszych małych ojczyzn (wsi, miast i miasteczek), jak i makro, czyli naszej wspólnej ojczyzny, jednoczy całe rodziny.

Właśnie tak było w przypadku Oli. Genealogia to rodzinna pasja. W wyniku wspólnych, rodzinnych, bardzo szerokich poszukiwań w archiwach Oli udało się stworzyć drzewo genealogiczne obejmujące aż 10 pokoleń i 185 osób. Najstarsze spośród nich żyły w XVIII wieku.

Opiekunem Oli był jej nauczyciel historii, p. Tomasz Wójcik.

Serdecznie gratulujemy!

J. Skolasa