28 maj 2024
28 maja 2024, Komentarze Możliwość komentowania Uczestniczyliśmy w odsłonięciu tablicy upamiętniającej Bitwę Powstania Styczniowego w Niewieszu została wyłączona

Z okazji 161 rocznicy Powstania Styczniowego w czwartek 23 maja odbyło się w Niewieszu uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Bitwie Powstania Styczniowego, która została stoczona 23 maja 1863 r. właśnie pod tą miejscowością.

O godz. 11.00 przy Kościele pw. Wszystkich Świętych w Niewieszu wszyscy zostali powitani przez Panią Aleksandrę Ciesielską, Sołtys wsi, która była inicjatorką całego wydarzenia.

W uroczystości wzięli udział m. in. przedstawiciele Powiatu Poddębickiego, asysta honorowa 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, poczty sztandarowe, delegacje zaprzyjaźnionych szkół oraz grupa rekonstrukcyjna, dzięki której można było poczuć ducha tamtej epoki, zapoznać się z historią wojskowości oraz zobaczyć, jak polskie kobiety symbolicznie włączyły się w walkę z zaborcą, poprzez noszenie czarnych strojów.

Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy wraz z opiekunami p. Agnieszką Jeziorek i p. Maciejem Jankowskim oraz uczniowie klas 5 B i 5 E z wychowawczyniami p. Dorotą Sęczkowską oraz p. Agnieszką Dąbrowską.

Symbolicznego odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonała uczennica kl. 5 E Pola Graczyk wraz z kolegą z Niemysłowa.

Po zakończeniu uroczystości uczniowie kl. 5 B Aleksander Kaczmarek i Miłosz Skrzypczak mieli okazję wypowiedzieć się dla Łódzkich Wiadomości Dnia. Chłopcy słusznie podkreślili, że obecność dzieci i młodzieży na takich historycznych wydarzeniach jest bardzo ważna, ponieważ wzmacnia patriotyzm i kształtuje tożsamość narodową.