1 maja…
obchodzimy Święto Pracy. W dawnych czasach robotnicy pracowali po kilkanaście godzin na dobę, nie posiadali wielu praw, musieli je sobie wywalczyć. 1 maja upamiętnia strajk robotników w Chicago, w Stanach Zjednoczonych. Robotnicy domagali się 8-godzinnego dnia pracy.
2 maja…
to Dzień Flagi Rzeczypospolitej – polskie święto wprowadzone w 2004 roku. Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony. Symbole Rzeczypospolitej Polskiej to flaga, godło i hymn, podlegają one szczególnej ochronie prawnej. Należy im się szacunek. Według ustawy flaga powinna mieć kształt prostokąta. Za publiczne znieważenie, uszkodzenie flagi czy godła grozi kara. Weksylologia to nauka zajmująca się flagami. 2 maja obchodzimy też Dzień Polonii i Polaków za granicą.
3 maja…
to rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Konstytucja ta została uchwalona w 1791 roku. Była pierwszą w Europie, a drugą w świecie konstytucją. Wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą, sądowniczą. Likwidowała liberum veto i wprowadzała głosowanie większością. Znosiła wolną elekcję, prawa zyskali mieszczanie. Za uchwaleniem konstytucji opowiedziały się stronnictwa: królewskie i patriotyczne, przeciwne było stronnictwo magnackie. Przeciwnicy konstytucji zawiązali z pomocą Rosji konfederację targowicką, do Polski wkroczyła armia rosyjska, a konstytucja przestała obowiązywać. W 1793 roku doszło do drugiego, a w 1795 roku do trzeciego rozbioru Polski. Polska na 123 lata zniknęła z mapy Europy.