Spacerem z przeszłości w przyszłość

20 listopad 2024
Kategoria Aktualności
20 listopada 2024, Komentarze Możliwość komentowania Spacerem z przeszłości w przyszłość została wyłączona

We wtorek, 19 listopada, klasy 7 B i E ponownie wybrały się na wspólną wycieczkę. Tym razem celem wyjazdu była Warszawa.
Pierwsza część pobytu w stolicy poświęcona była przeszłości. W ramach zajęć organizowanych przez placówkę edukacyjną Przystanek Historia IPN uczniowie ruszyli szlakiem „Kamieni na szaniec”. Wędrowali ulicami centrum Warszawy odwiedzając miejsca, związane z bohaterami książki Aleksandra Kamińskiego. Spacer rozpoczął się przy gmachu Arsenału na skrzyżowaniu ulic Nalewki, Długiej i Bielańskiej, dokładnie tam gdzie 26 marca 1943 r. szturmowcy „Szarych Szeregów” odbili z rąk gestapo Janka Bytnara „Rudego”. Kolejnym miejscem była Reduta NBP, wyrazisty ślad powstańczej historii stolicy oraz biegnąca w poprzek współczesnych ulic i chodników linia granicy getta warszawskiego. Idąc przez Plac Teatralny i Ogród Saski uczniowie dotarli w pobliże Grobu Nieznanego Żołnierza oraz pod gmach Zachęty. Widzieli także przedwojenny drapacz chmur Prudential oraz pomnik Mikołaja Kopernika, by długą wędrówkę zakończyć obok dawnej siedziby gestapo przy Alei Szucha.
Siódmoklasiści skorzystali z zaproszenia Pani Poseł na Sejm RP Jolanty Zięby-Gzik, reprezentującej okręg sieradzki. Podczas pobytu w gmachu na ul. Wiejskiej poznali historię polskiego parlamentaryzmu, przysłuchiwali się obradom plenarnym sejmu, a także mieli okazję porozmawiać z Panią Poseł, która wyjaśniła im na czym polega specyfika pracy w parlamencie. Duże wrażenie zrobiły miejsca doskonale znane z telewizji i uśmiechy ze strony polityków, widywanych dotąd tylko na ekranach telewizorów. Miłą niespodzianką było pozdrowienie z ust prowadzącego obrady wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka. Pośród uczestników wycieczki byli tacy, którzy stwierdzili, że w przyszłości chcą zostać parlamentarzystami i tworzyć prawo w kraju.
Ten zwykły listopadowy dzień przyniósł uczniom wiele patriotycznych i obywatelskich wrażeń oraz wzruszeń.
Wychowawcy klas 7 B i E, pani Wioleta Rykowska i pan Tomasz Wójcik, wraz z uczniami serdecznie dziękują Pani Poseł Jolancie Ziębie-Gzik za sympatyczną i bardzo pouczającą lekcję edukacji obywatelskiej oraz Pani Żanecie Kochanowskiej za pomoc w organizacji wyjazdu.
Zobacz pozdrowienia wicemarszałka Krzysztofa Bosaka na profilu Sejmu RP na youtube

Komentarze zablokowane.