Nowinki z Jedynki, czyli w niebanalny sposób o świętach majowych

15 maj 2024
15 maja 2024, Komentarze Możliwość komentowania Nowinki z Jedynki, czyli w niebanalny sposób o świętach majowych została wyłączona

Jak ciekawie i w niebanalny sposób odpowiedzieć o ważnych wydarzeniach z historii Polski? Jak atrakcyjnie mówić o patriotyzmie?

Naprzeciw temu wyzwaniu wyszły dwie klasy 6 B i E, pod kierownictwem swoich wychowawców: p. Wiolety Rykowskiej i p. Tomasza Wójcika. Szóstoklasiści przygotowali i wystawili widowisko multimedialne z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Przestrzeń szkolna zamieniła się w studio telewizyjne. Widowisko zostało zrealizowane w nowatorski sposób, po raz pierwszy w naszej szkole przyjmując formę telewizyjnego serwisu informacyjnego „Nowinki z Jedynki”, łączącego elementy „na żywo” z nagranymi wcześniej scenkami filmowymi.

Uczniowie obu klas opowiedzieli swoim koleżankom i kolegom o okolicznościach uchwalenia i znaczeniu Konstytucji 3 maja, a także o przystąpieniu Polski do UE i możliwościach, jakie Unia otworzyła obywatelom Polski, a wreszcie o patriotyzmie i polskich symbolach narodowych. Widowisko zakończyło się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego.

Entuzjazm widzów był dla artystów prawdziwym wyróżnieniem i nagrodą.  To, co wydawało się trudne i nieosiągalne, stało się możliwe do zrealizowania. Uczniowie byli rzeczywistymi współtwórcami widowiska: wnosili poprawki do scenariusza, przygotowywali stroje i rekwizyty, dobierali oprawę muzyczną, wykonywali piosenki.

Widowisko zrealizowane zostało wg oryginalnego scenariusza, napisanego przez p. W. Rykowską i p. T. Wójcika. Wychowawcy klas zrealizowali także część techniczną przedsięwzięcia, kręcąc i montując filmy, dogrywając – tam gdzie było to konieczne – ścieżkę dźwiękową.

Przygotowanie piosenek – p. Agnieszka Jeziorek. Dekoracje – p. Małgorzata Ludwiczak i p. Katarzyna Kwiatkowska.

Uczniowie i ich wychowawcy serdecznie dziękuję pani Barbarze Olczyk, dyrektor Poddębickiego Domu Kultury i Sportu oraz Jej pracownikom, za udostępnienie na potrzeby widowiska wnętrz pałacu Grudzińskich w Poddębicach, a także pani Katarzynie Łuckiej-Kożuch, przewodniczącej Rady Rodziców naszej szkoły za wszechstronną pomoc.

Wioleta Rykowska
Tomasz Wójcik