Niecodzienne lekcje historii i patriotyzmu

14 listopad 2022
Kategoria Aktualności
14 listopada 2022, Komentarze Możliwość komentowania Niecodzienne lekcje historii i patriotyzmu została wyłączona

10 listopada br. uczniowie klas Vb i Ve wraz z wychowawcami wzięli udział w niecodziennych lekcjach historii, w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Nie tylko miejsce, ale i czas zaplanowanych zajęć został wybrany bardzo świadomie przez wychowawców klas.…bo powiedzcie sami, czy można lepiej uczcić Narodowe Święto Niepodległości, niż ucząc się patriotyzmu?

Początkowe nastawienie piątoklasistów było dość sceptyczne, bo cóż ciekawego może dziać się w muzeum… Spodziewali się wykładu i spaceru wśród eksponatów. Nie docenili jednak inwencji swoich wychowawców oraz organizatorów, którzy zamiast lekcji muzealnej zaproponowali warsztaty tematyczne.

Pierwsze z nich, czyli ,,Czy wojna jest dla dziewczyn?”, stały się doskonałą okazją, by uczniowie,  wyklejając puzzle, kodując czy grając w memory, bliżej poznali kobiety, które były odważnymi żołnierzami – tak, dobrze przeczytaliście – ŻOŁNIERZAMI! To w trakcie tych zajęć dzieciaki odkryły, że jedna z córek Józefa Piłsudskiego była zawodowym pilotem wojskowym, a w powstaniu styczniowym jak prawdziwy żołnierz walczyła Maria Piotrowiczowa. Dowiedziały się również, iż łodzianka – Halina Szwarc z domu Kłąb,była agentką Armii Krajowej. Piątoklasiści, odpowiadając na pytania pracownika muzeum, swoją wiedzą zaimponowali samym wychowawcom. Brawo!

Kolejne zajęcia nosiły miano gry muzealnej zatytułowanej ,,Odszukaj artefakt”. Podzieleni na kilkuosobowe zespoły, uczniowie mieli za zadanie odszukać w przestrzeni wystaw wybrane eksponaty. Tej iskry w oku podczas wzajemnej rywalizacji, nie da się opisać, ale uwierzcie mi, że dla takich chwil warto było im towarzyszyć! Na początku poszukiwali artefaktów z wystawy stałej Historia Więzienia przy Długiej (Gdańskiej) 13 w Łodzi w latach 1885-1953. Największą trudnością okazało się odnalezienie inicjałów umieszczonych na maszynie drukarskiej.  W drugim etapie gry, dzieciaki musiały odkryć 12 wybranych przedmiotów z przestrzeni wszystkich trzech wystaw prezentowanych
w Oddziale przy ulicy Gdańskiej. Zabawa okazała się przednia!

Na koniec, na piątoklasistów czekała jeszcze opowieść pracownika muzeum o pobycie Józefa Piłsudskiego w ówczesnym więzieniu oraz o najciekawszych artefaktach umieszczonych w grze.To dzięki takiej formie zajęć, uczniowie mogli podziwiać eksponaty związane z postacią pierwszego Marszałka Polski – Józefa Piłsudskiego (znaczki, medale i plakietki pamiątkowe, figurki, portret na tkaninie, grafiki i karykatury, scyzoryk z wizerunkiem Komendanta), a nawet fragment całunu, którym okryta była trumna Józefa Piłsudskiego podczas przejazdu z Warszawy do Krakowa.

W Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi spędziliśmy ponad dwie godziny. Uczniowie, ku uciesze swych wychowawców, bawili się znakomicie.
A o tym, że zabawa jest najlepszą formą nauki, wiemy nie od dziś :).

Wioleta Rykowska

 

Komentarze zablokowane.