Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że wiele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w czasie trwania wypoczynku już podjęło działania mające na celu usprawnienie i lepszą koordynację swoich działań np. akcji ratowniczych, czy systemu powiadamiania. Szczególnego wsparcia organizatorom wypoczynku udziela Państwowa Inspekcja Sanitarna, Państwowa Straż Pożarna, a także Policja.
Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej, na której znajduje się baza wypoczynku, jest dostępny „Poradnik bezpiecznego wypoczynku” oraz „Bezpieczny Autobus” – bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów, dzięki któremu istnieje możliwość sprawdzenia autokaru.
Link do strony z bazą wypoczynku
W systemie organizator ma możliwość wydrukowania potwierdzenia o zgłoszonym wypoczynku. Dzięki ww. stronie w łatwy i szybki sposób rodzice mogą sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku, a w zaktualizowanym poradniku najważniejsze informacje dotyczące przygotowań do wyjazdów, np. na zimowy wypoczynek.
Ponadto, na stronie ministerstwa zamieszczone są dodatkowe informacje, m.in. dla rodziców, organizatorów, które są niezbędne do prawidłowej organizacji wyjazdu dziecka i mają wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa podczas wypoczynku.
Ważne jest także, aby osobom wyjeżdżającym za granicę zostały przekazane istotne informacje w związku z możliwością wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń związanych z pobytem na terenie danego kraju. Zaleca się, aby organizatorzy zimowego wypoczynku, kierownik i wychowawcy wypoczynku, mieli ze sobą adresy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych wraz z telefonami kontaktowymi (dyżurnymi).
Oto przydatne informacje:
- Serwis „Bezpieczny autobus” – wpisując numer rejestracyjny pojazdu rodzice otrzymają bezpłatną informację, czy autokar, który zawiezie dziecko na wakacje ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.
- Strona internetowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – to system powiadamiania ratunkowego, numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej.
- Strona internetowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych – są tam informacje dla podróżujących przygotowane przez polskie placówki dyplomatyczne we współpracy z MSZ, gdzie w profilach krajów znajdują się informacje i ostrzeżenia dla podróżujących.
- Rejestracja wyjazdu za granicę odbywa się przez bezpłatny serwis „Odyseusz”. Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie osoby na terenie danego państwa i w razie konieczności będzie możliwy szybki kontakt, czy skuteczna pomoc.