Andrzejki to święto przypadające na koniec listopada. Związane jest przede wszystkim z hucznymi zabawami oraz przepowiadaniem przyszłości. Jaka tradycja i historia jest z nim związana? Kiedy dokładnie będziemy obchodzić Andrzejki 2020? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej!
Kiedy obchodzimy Andrzejki 2020?
Mimo że data Andrzejek jest stała, co roku wiele osób zastanawia się, kiedy dokładnie wypada to święto. Jak co roku Andrzejki obchodzić będziemy w nocy z 29 na 30 listopada (z niedzieli na poniedziałek). Jest to praktycznie ostatnia okazja do organizowania hucznych zabaw, ponieważ niedługo po nich rozpoczyna się adwent – okres przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa.
Przypomnijmy, że Andrzejki upamiętniają świętego Andrzeja – jednego z dwunastu apostołów, patrona m.in. Szkocji, Rosji, Sycylii oraz Grecji.
Historia i zwyczaje związane z Andrzejkami
Najprawdopodobniej Andrzejki wywodzą się ze starożytnej Grecji, bowiem Andrzej w języku greckim to Andress. W tłumaczeniu oznacza to mężczyznę lub męża, a sama postać uznawana jest za patrona wróżb. Wielu historyków twierdzi także, że Andrzejki mogą wywodzić się z celtyckich i starogermańskich wierzeń.
Początkowo uroczystość traktowano bardzo poważnie – miała charakter matrymonialny i obchodziły ją jedynie niezamężne dziewczęta. Wierzono, że przyszłość objawiają duchy, które zstępują na ziemię. Uważano, by w obrzędach nie brały udziału kobiety w błogosławionym stanie, ponieważ duchy mogłyby zaszkodzić dziecku. Z kolei dla panów przeznaczone były Katarzynki, celebrowane 25 listopada. Z czasem Andrzejki zaczęto obchodzić wspólnie, organizując huczne zabawy.
W Polsce sformułowania „andrzejki” po raz pierwszy w 1557 r. użył Marcin Bielski – renesansowy poeta, pisarz oraz tłumacz. O andrzejkowych wróżbach pisał w swojej sztuce teatralnej „Komedyjka Justyna i Konstancyjej”.
Co ciekawe, 30 listopada w Szkocji, czyli dzień świętego Andrzeja, jest świętem narodowym.
Najpopularniejsze wróżby związane z Andrzejkami to:
- lanie wosku
- wróżenie z kart
- rzucanie butami
- obieranie jabłek
Andrzejki 2020. Przysłowia i powiedzenia związane ze św. Andrzejem:
- Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
- Kiedy na Andrzeja poleje, cały rok nie w porę rolę moczy, suszy.
- Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja.
- Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.
- Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście.
- Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.
- Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.
- Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.