Kiedy w ferie dzieci się nudzą …

26 styczeń 2024
Kategoria Aktualności, Logopeda
26 stycznia 2024, Komentarze Możliwość komentowania Kiedy w ferie dzieci się nudzą … została wyłączona

Nuda, nuda, mamo nudzi mi się! Co ja mam robić!? To chyba znajome słowa, zatem podsuwam porcję pomysłów do wykorzystania…

Jako pedagog specjalny, logopeda zachęcam do czytania i podsuwam nowe pozycje książkowe:

„Opowieści o tym, co w życiu ważne”

Autor: Michalak Marek

„Opowieść o tym, co w życiu ważne”, to wzruszająca i pełna ciepła opowieść, której autorem jest polski pedagog specjalny i działacz społeczny, Marek Michalak.

Publikacja pt. „Opowieść o tym, co w życiu ważne”, przeznaczona dla młodych czytelników, jest zapisem dialogu rodzeństwa, Miłosza i Julki. Dzieci przedstawiają swoje codzienne życie oraz doświadczenia rodzinne, koleżeńskie czy szkolne. Rodzeństwo czasami się kłóci, jednak potrafi również ze sobą współpracować, dzielić się spostrzeżeniami i nieść sobie pomoc.

Miłosz i Julka uważnie przysłuchują się też w niektóre z opowieści dorosłych i próbują tłumaczyć sobie znaczenie słów, takich, jak: tolerancja, szacunek, miłość, własne zdanie, odwaga, pokój, humor, patriotyzm, godność, poczucie humoru czy empatia. Pojęcia te są wprowadzane z konkretnych sytuacji, a bohaterowie dokumentują je rozmaitymi zdarzeniami, a także wysnuwają własne spostrzeżenia.

 

 

„Opowieści o tym, co daje moc”

Autor: Michalak Marek

„Opowieści o tym, co daje moc” autorstwa Marka Michalaka pomogą nam docenić pokorę, wierność, zdrowie, cierpliwość czy piękno. Przez wyjątkową krainę wartości poprowadzą nas Julka, Amelka, Hania oraz Miłosz. Towarzyszyć będą nam także ich rodzice oraz dziadkowie. To kontynuuacja wspomnianej wcześniej „Opowieści o tym, co w życiu ważne”.

Lektura książki Marka Michalaka to świetna rozrywka, a także cenna nauka. Zarówno Ty, jak i Twoja pociecha zrozumiecie, jak wiele mocy można czerpać z bycia dobrym i szlachetnym człowiekiem. Uszczęśliwianie samych siebie wcale nie musi oznaczać sprawiania przykrości innym. Wręcz przeciwnie, jeżeli nauczymy się dbać jednocześnie o dobro swoje i otaczających nas ludzi, odkryjemy prawdziwy sekret szczęścia i spełnienia. Co ciekawe, jest to o wiele prostsze, niż mogłoby się wydawać.

 

 

„Opowieści dla dzieci, które chcą być odważne. 35 historii, które dadzą ci siłę i pomogą pokonać przeciwności losu”

Autor: Alex Rovira i Francesc Miralles

„Opowieści dla dzieci, które chcą być odważne” to zbiór 35 krótkich opowieści, które ukazują dzieciom ich własne supermoce. Te inspirujące historie pomagają najmłodszym radzić sobie z trudnościami, rozwijać kreatywność i pielęgnować opiekuńcze relacje. Każda historia jest zakończona refleksją, która pomaga czytelnikom wyciągnąć ważne nauki z tekstu.

Autorzy Alex Rovira i Francesc Miralles przybliżają swoich bohaterów i na ich podstawie tłumaczą, jak istotne są ukryte w każdym z nas moce, które mogą mieć ogromny wpływ na życie nasze i innych osób. Książka uczy, że odwaga jest kluczowa, aby walczyć o swoje pragnienia i kształtować świat, w którym żyjemy.

„Opowieści dla dzieci, które chcą być odważne” to inspirująca lektura zarówno dla młodszych, jak i starszych. Zachęca do wiary we własne możliwości i postrzegania życia jako fascynującej przygody.

Pozycja zawiera kolorowe ilustracje oraz sekcję „PRZEMYŚL TO”, która dodatkowo pomaga zrozumieć morał każdej opowieści. To nie tylko publikacja dla dzieci, ale również dla tych, którzy chcą odkryć w sobie odwagę i supermoce potrzebne do pokonywania przeszkód i osiągania celów. Książki z serii „Opowieści dla dzieci” są pouczające i pomagają uporać się z codziennymi trudnościami.

 

 

„Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie. 35 historii o tym, jak pielęgnować poczucie własnej wartości.”

Autor: Alex Rovira i Francesc Miralles

Wyjątkowa książka dla młodszych (i nieco starszych) czytelników, która pomaga dostrzec w sobie wartościową i godną miłości osobę! „Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie. 35 historii o tym, jak pielęgnować poczucie własnej wartości” to obowiązkowa pozycja w domowej biblioteczce.

Książka autorstwa Alexa Roviry i Francesca Mirallesa to zbiór opowiadań wprowadzających dzieci w świat wartości i budowania wiary w siebie. Teksty uświadamiają czytelnikom, że każdy z nich zasługuje na miłość i szacunek, oraz uczą, jak okazywać je innym. Opowiadania inspirowane są baśniami, legendami i cytatami znanych osób. Każdy z 35 tekstów zakończony jest fragmentem „Przemyśl to”, podsuwającym gotowe porady, jak zachować się w danej sytuacji. „Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie” poruszają m.in. takie tematy, jak:

  1. Docenianie tego, co już się posiada, i wdzięczność.
  2. Akceptowanie samego siebie.
  3. Skupianie się na swoich mocnych stronach.
  4. Myślenie o konsekwencjach swoich czynów i wypowiadanych słów.
  5. Okazywanie empatii.

 
Dodatkowo książkę wieńczy rozdział skierowany do rodziców, zatytułowany „Jak budować poczucie wartości u dziecka”. Całość opatrzona jest pięknymi ilustracjami, które potęgują przyjemność z lektury.
 
 

A teraz  porcja ruchu, której dzieci bardzo potrzebują…..

  • Zabawy ruchowe z balonami

Niedawno witaliśmy Nowy Rok, więc na pewno w wielu domach znajdą się jeszcze balony. Nie uwierzycie na jak wiele sposobów możecie się nimi bawić. Oprócz robienia popularnych gniotków, eksperymentów, czy zabaw twórczych możecie też wykorzystać balony do zabaw ruchowych i tańca.

Możecie bawić się indywidualnie, drużynowo lub rodzice kontra dzieci. Takie wspólne rodzinne zabawy dostarczą wielu emocji, śmiechu i niesamowitej rozrywki:

  1. Podbijamy balon w górę na przemian prawą i lewą ręką, kto wytrzyma dłużej (zabawa na czas).
  2. W kolejnym zadaniu odbijamy balon tylko nogą lub stopą, liczy się ilość odbić.
  3. Odbijamy balon tylko głową (liczy się ilość odbić).
  4. Podrzucamy balon w górę, klaśnięcie i złapanie. Dla starszych dzieci zamiast klaśnięcia obrót o 180 stopni i chwyt, a dla dorosłych obrót o 360 stopni i chwyt.
  5. Staramy się trafić balonem do celu na przykład w krzesło, w poduszkę.
  6. Układamy balony na podłodze jeden obok drugiego w pewnych odstępach i przeskakujemy nad nimi w rytm muzyki stając się nie naskoczyć.
  7. Zabawa w parach. Trzymamy balon głowami, albo brzuchami, lub plecami i tańczymy w rytm muzyki, która para dłużej wytrzyma bez upadku balona na ziemię wygrywa.
  8. Zabawa w kalambury.
  9. Składanie i kolorowanie samolotów z papieru.

 

  • Masa solna

Zabawa – świetne ćwiczenie dla rączek dziecka. Podpytując dzieci, co lepią i dlaczego, możemy poznać ich sposób postrzegania świata. Obowiązkowo później zrobić konkurs na najśmieszniejszą lub najbrzydszą figurkę.

Przepis na masę solną:

1 szklanka mąki,

1 szklanka soli,

0,5 szklanki wody,

Mąkę i sól dokładnie mieszamy w wysokiej misce. Stopniowo dolewamy wody i mieszamy do uzyskania gładkiego ciasta. Wystarczą foremki i można zasiąść do wspólnej zabawy.

  • Domek

Chyba każdy z nas, jako dziecko budował bazę, namiot lub po prostu dom z koców, prześcieradeł i poduszek. Gdy się jeszcze połączy z kilkoma garnkami i łyżkami z kuchni, gwarantowany obiad „na niby” oraz czas na wypicie ciepłej kawy. Później zawsze można zrobić zawody w sprzątaniu po zabawie.

  • Klocki konstrukcyjne

Na rynku jest bardzo duży wybór klocków konstrukcyjnych, dostosowanych do wieku. Dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę. Warto mieć choć jeden taki zestaw w domu, by zapewnić swoim pociechom zajmującą rozrywkę, a z drugiej rozwinąć ich zmysł twórczy oraz pobudzić umysł do kreatywnej pracy.

Miłej zabawy !

K. Gurazda

Komentarze zablokowane.