Dzień wspomnień i zadumy

7 listopad 2023
7 listopada 2023, Komentarze Możliwość komentowania Dzień wspomnień i zadumy została wyłączona

 

Międzynarodowego Programu Edukacyjnego: „Z kulturą mi do twarzy” – Moduł II pkt 13

1 listopada to Dzień Wszystkich Świętych, a 2 listopada to Dzień Zaduszny. Jak co roku udaliśmy się wtedy na cmentarze, aby odwiedzić groby bliskich i znajomych, zapalić znicze i pomodlić się za ich dusze. Wspominaliśmy też zmarłych dyrektorów i nauczycieli z naszej szkoły oraz żołnierzy i powstańców poległych w obronie ojczyzny. Na naszym cmentarzu jest mogiła powstańców styczniowych z 1863 r. Każdego roku odwiedzają ją uczniowie ze swoimi wychowawcami i dbają o nią harcerze, aby nie zginęła pamięć o ich ofiarności.

Na sztandarze naszej szkoły widnieją hasła: NAUKA, WYCHOWANIE, PAMIĘĆ.

NAUKA – to dbałość o wykształcenie naszych uczniów. WYCHOWANIE – to dbałość o wychowanie dzieci i młodzieży w duchu nauk Jana Pawła II, a więc dbałość o ich patriotyzm  i kulturę osobistą, tolerancję oraz wrażliwość społeczną. Pamięć – to pamięć o bohaterach narodowych, także o patronie naszej szkoły – o LOTNIKACH  POLSKICH.

Przed 1 listopada i w Zaduszki uczniowie wspominają o nich, m. in. o lotnikach – żołnierzach wyklętych: o gen. Szczepanie Ścibiorze i o por. Teodorze Kaweckim, o poległych w czasie II wojnie światowej i w katastrofach lotniczych, np. o gen. Andrzeju Błasiku urodzonym w Poddębicach absolwencie naszej szkoły, który zginął tragicznie 10 IV 2010 r. Uczniowie wspominają także przedwojennego dyrektora  Szkoły Podstawowej w Poddębicach – Bolesława Zuchowicza i jego zięcia Mikołaja Ferłeja – nauczyciela i żołnierza, którzy zostali zamordowani w Niemieckim Obozie Koncentracyjnym w Mauthausen – Gusen  w latach 1941/1942 dlatego, że uczyli młode pokolenie Polaków świadomości narodowej – historii i geografii Polski i świata oraz polskich pieśni patriotycznych.

W dzień wspomnień i zadumy – 2 listopada w Dzień Zaduszny świetlica szkolna z grupą pierwszaków udała się przed szkołę pod obelisk poświęcony patronowi naszej szkoły – Lotnikom Polskim. Dzieci dowiedziały się o losach wojennych i powojennych niektórych z nich, m.in. o gen. Szczepanie Ścibiorze zabitym w 1952 r. przez polski komunistyczny reżim, o ppor. Leonie Wilmańskim, który zginął w 1941 r. w katastrofie lotniczej w Alpach odbywając specjalny lot do Austrii i o ppor. Teodorze Kaweckim zabitym przez Rosjan w 1940 r. w Katyniu. Uczciły minutą ciszy pamięć o nich.

Z przygotowanej tablicy informacyjnej: „Nasz szkolny patron” uczniowie z klas I – VIII mogli  poznać sylwetki i losy naszych lotników, wspominać przyjaciela naszej szkoły – honorowego obywatela Poddębic pułk. pilota Jerzego Mencla, który niestety już nie żyje i w 2012 r. został pochowany w Wielkiej Brytanii.

Cały tydzień od 30 X do 3 XI 2023 r. świetlica szkolna realizowała temat: „Jesienny czas zadumy – wspominamy sławnych Polaków”.

Polaków zasłużonych dla naszego kraju i całego świata będziemy jednak wspominać  przez cały rok, bo „Polacy nie gęsi i słynnych naukowców, wodzów i artystów mają.

Opracowała: Małgorzata Wawrzecka

Komentarze zablokowane.