Logo Szkoła Podstawowa nr 1 im. Lotników Polskich w Poddębicach

XX rocznica śmierci Ziemowita Skibińskiego

Ocena 0/5

W miesiącu lutym minęła XX rocznica śmierci Ziemowita Skibińskiego, poety związanego z naszym miastem. W związku z tym, biblioteka szkolna przygotowała gazetkę dotyczącą jego życia i twórczości. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do zapoznania się z życiorysem pisarza, z którego można dowiedzieć się o jego drodze zawodowej i pisarskiej. Przygotowana wystawa zawiera również wybór wierszy autora. Biblioteka szkolna posiada 4 pozycje związane z poetą:

„Dwór księżnej Sanguszkowej w Poddębicach”
„Dzwony mojego kościoła”
„Dar”
„Mieszkałem w wielu...”

Ziemowit Skibiński urodził się 16 stycznia 1945 r. w Poddębicach w rodzinie urzędniczej. Po uzyskaniu matury w 1962 w miejscowym Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej podjął studia historyczne na Wydziale Filozoficzno - Historycznym  Uniwersytetu Łódzkiego, które ukończył w 1967 uzyskując dyplom magisterski. Debiutował jako poeta sonetem „Stawy leśne” w 1958 w regionalnym czasopiśmie „Ziemia Łęczycka” (1958 nr 11), będąc niespełna czternastoletnim uczniem ósmej klasy liceum (polski system szkolnictwa łączył 7-klasową szkołę podstawową z 4-letnim liceum). Początkowo pracował jako nauczyciel w liceum w Poddębicach (1967-1968). W 1970 związał się z Uniwersytetem Łódzkim, gdzie pracował jako asystent, a następnie (od 1980) jako adiunkt. Przez wiele lat działał w towarzystwach regionalnych w Łowiczu i w Poddębicach i pisał artykuły z zakresu historii i kultury regionu. Opublikował m.in. cykl pt. „Sylwetki Sieradzkie” oraz prace poświęcone zabytkom powiatu poddębickiego.

​Formułując własną opinię o sobie, w autokomentarzu z 1994 roku, poeta zauważa: „Żyję w niezgodzie ze swoją epoką, stąd moja osobność i nieustępliwość wobec jej gustów.  (...) Dzięki domowemu wychowaniu, wykształceniu i wyobraźni mogę przebywać w różnych miejscach i czasach. I na tym polega moja wolność i - w moim przekonaniu - wszelka wolność. To sprawa kultury, a nie polityki. (...) Doświadczenie wieku męskiego przynosi rozdwojenie świadomości na piękno i cierpienie.  (...)  Piękna nie trzeba oswajać, cierpienie tak. Sztuka to oswajanie cierpienia i śmierci, a sama jako taka jest pięknem."

Otrzymał tytuły: honorowego obywatela powiatu poddębickiego oraz honorowego obywatela Łowicza.

Zmarł w Zduńskiej Dąbrowie, gdzie mieszkał od 1972 r. Został pochowany na cmentarzu w Poddębicach.

W 2009 r. Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Poddębicach nadano imię Ziemowita Skibińskiego.

Opublikował zbiory wierszy:

„Książę” (1964)

„Maski” (1973)

„Anachoretes” (1976)

„Dalekie źródła” (1978)

„Ten trzeci” (1987)

„Anthropos anthropon genna” (1989; współautor: Andrzej Biskupski)

„Przedwieczerz” (1991)

„Dar” (1995)

„Prześwit” (1995)

„Poczucie piękna” (1998)

„Mieszkałem w wielu...”(2005)

 

wiersz

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
wydarzenia