BOŻE NARODZENIE

20 grudzień 2020
Kategoria Aktualności
20 grudnia 2020, Komentarze Możliwość komentowania BOŻE NARODZENIE została wyłączona

Boże Narodzenie w tradycji chrześcijańskiej pojawiło się w IV wieku naszej ery. Określenie daty narodzin Chrystusa było jednak dyskusyjne, bowiem ewangeliści nie wskazali wprost, który dzień uważany jest za przyjście na świat Zbawiciela. Według jednej z najpopularniejszych interpretacji, uznaje się, że chrześcijanie uznali dzień 25 grudnia za datę symboliczną, nie znając daty prawdziwej.
Głównym celem świętowania Bożego Narodzenia wśród chrześcijan jest wiara w to, iż Chrystus przyszedł na świat jako człowiek, by odpokutować za grzechy ludzkości. Jednakże wokół świąt Bożego Narodzenia skupionych jest wiele zarówno chrześcijańskich, jak i świeckich, współczesnych tradycji i zwyczajów.

 

Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim :

 

WIECZERZA WIGILIJNA

Ojciec rodziny lub najstarszy wiekiem rozpoczynał wieczerzę modlitwą, odczytaniem opisu narodzenia Pańskiego z Ewangelii św. Łukasza. Łk 2,1-8 .Tego wieczoru  zasiadamy przy świątecznie nakrytym stole i celebrujemy nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Słowo “wigilia” pochodzi od łacińskiego “vigiliare” i oznacza “nocne czuwanie”.

 

DZIELENIE SIĘ OPŁATKIEM

Zwyczaj ten pochodzi z początków XIX wieku. Dawniej oprócz tradycyjnych opłatków, wytwarzanych z przaśnego ciasta, chleba i wody, były również kolorowe opłatki. Tymi ostatnimi dzielono się ze zwierzętami. Kultywowanie tego zwyczaju miało je chronić od zapadania na rozmaite choroby.Dzielenie się opłatkiem, o jakim możemy mówić obecnie, jest symbolem wyrażenia wdzięczności i znakiem przebaczenia dawnych win.

 

PIERWSZA GWIAZDKA

Według Pisma Świętego (Ewangelia wg św. Mateusza) to Gwiazda Betlejemska doprowadziła trzech króli (Kacpra, Melchiora i Baltazara) do Betlejem. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci z niecierpliwością wyczekują pierwszej gwiazdki na niebie – symbolizuje ona początek celebrowania świąt Bożego Narodzenia.

 

SIANKO POD OBRUSEM

Według jednego z licznych zwyczajów bożonarodzeniowych pod obrus należy położyć garstkę siana. Jest ono symbolem żłobka, w którym leżało Dzieciątko Jezus. Domownicy mogą też spróbować wyciągnąć źdźbło siana spod obrusa. Ten, który wyciągnie najdłuższe, będzie cieszył się największym szczęściem i powodzeniem w nadchodzącym roku.

 

WOLNE MIEJSCE DLA NIESPODZIEWANEGO GOŚCIA

Zanim wszyscy usiądą przy wigilijnym stole, trzeba oczywiście zadbać o odpowiedni wystrój i nakrycia. Tych ostatnich powinno być o jedno więcej niż liczba gości. Po co dodatkowe miejsce przy świątecznym stole? Symbolizuje ono pamięć o tych, którzy nie mogą spędzić tegorocznych świąt razem z nami. Bywa i tak, że przygotowywane jest z myślą o zmarłym członku rodziny.

 

LICZBA POTRAW WIGILIJNYCH – DLACZEGO DWANAŚCIE ?

Aleksander Bruckner w słowniku etymologicznym języka polskiego pisał, że wieczerza chłopska składała się z pięciu lub siedmiu potraw. Bogatsi, a więc przedstawiciele szlachty, przygotowywali na świąteczny stół dziewięć potraw, natomiast arystokraci – jedenaście. Siedem to symbol dni tygodnia, zaś dziewięć oznacza liczbę chórów anielskich. Liczba dwanaście okazała się wyjątkiem od reguły, jednak jej symbolika jest równie ważna – chodzi bowiem o dwunastu apostołów.

 

CHOINKA

Nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia jest choinka.  drzewko nazywano  Zwyczaj jego zdobienia przyszedł do nas z Niemiec, choinki zaczęliśmy dekorować dopiero na przełomie XVIII i XIX. Choinkę powinno się ubierać dopiero 24 grudnia. Jej poszczególne elementy także mają swoją symbolikę: światełka to znak przyjścia Chrystusa na świat, ozdoby są symbolem łaski Bożej, łańcuch to symbol węża-kusiciela, a jabłka – grzechu

Zwyczaj zdobienia choinki przez długi czas nie był aprobowany przez przedstawicieli Kościoła Katolickiego, którzy za symbol Narodzenia Pańskiego uznawali szopkę. Zmieniło się to pod koniec XIX wieku.

 

ŚPIEWANIE KOLĘD

Po wieczerzy wigilijnej nie może zabraknąć wspólnego śpiewania kolęd. Pierwsza polska kolęda pochodzi z roku 1424 – mowa tutaj o “Zdrów bądź królu anielski”. Z XV wieku pochodzi również popularna “Anioł pasterzom mówił”. Zbiory kolęd i pastorałek publikowano w książeczkach, zwanych kantyczkami. Najwięcej bożonarodzeniowych pieśni powstało na przełomie XVII i XVIII wieku.

https://www.youtube.com/watch?v=yr5PFzRjMio

 

Najlepsze życzenia z okazji
Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku

dla

Rady Pedagogicznej ,Pracowników, Uczniów i ich Rodziców

Szkoły Podstawowej nr 1 im. Lotników Polskich w Poddębicach
aby przyjście na świat Chrystusa
przyniosło ze sobą radość.

Wiary co góry przenosi,
nadziei, która nie gaśnie,
miłości w każdej ilości
od Bożej Dzieciny życzą

Katecheci

Komentarze zablokowane.