W dniach 5-7 czerwca 2023 r. klasy 8B i 8C wybrały się na wycieczkę na trasie Wrocław – Praga – Skalne Miasto. Rozpoczęliśmy ją zwiedzaniem Afrykarium w ZOO Wrocław. Jest to oceanarium z olbrzymim kompleksem basenów, akwariów i wybiegów dla zwierząt. W warunkach zbliżonych do naturalnych zamieszkują tam ryby, gady, ssaki, a nawet owady. Następnie odwiedziliśmy wrocławskie ZOO. Kolejnym punktem programu był pobyt na Stadionie Arena Tarczyński Wrocław gdzie przewodnik oprowadzał nas po Sali Prasowej, Korytarzu Historii Klubu, Strefie Zawodników, szatni WKS Śląsk Wrocław, płycie stadionu z ławkami rezerwowych, trybunach, Klubie Biznesowym, Loży VIP oraz areszcie stadionowym.
Drugiego dnia mieliśmy przyjemność zwiedzania najważniejszych zabytków Pragi (Czechy): m. in. średniowieczny Most Karola będący symbolem Pragi, zabytkowej dzielnicy żydowskiej Josevov, Katedry św. Wita wraz z otaczającym ją Starym Miastem. Mieliśmy też możliwość przyjrzeć się dopingowi i śpiewom kibiców dwóch najlepszych zespołów Ligi Konferencji Europy tj. West Ham United z Anglii oraz Fiorentiny z Włoch, którzy tłumnie gromadzili się na Starym Rynku przed meczem finałowym, który akurat następnego dnia rozgrywany był w Pradze. Ciekawa była też Zmiana Warty na Zamku Praskim, która odbywa się codziennie o 12.00, to widowisko warte obejrzenia. Dwa regimenty, które uczestniczą w tej zmianie warty, przekazują sobie nawzajem sztandar Prezydenta Republiki Czeskiej. Wartownicy na posterunkach wymieniają się w takt całkiem ciekawej muzyki.
W drodze powrotnej zwiedzaliśmy Skalne Miasto w Czechach – Adrszpach. Tysiące skalnych wieży, oszałamiająca przyroda i zapierające dech widoki. Kto wstąpi do narodowego rezerwatu przyrody Skał Adrszpasko-Teplickich, znajdzie się w zupełnie innym świecie. Świecie, w którym najwyższa forma skalna Kochankowie (czes. Milenci) osiąga wysokość 81,4 metrów, gdzie imponujący Wielki Wodospad spada z hukiem 16 metrów w dół, najwęższe przejście między skałami ma tylko 50 centymetrów szerokości i gdzie ukrywa się malownicze jeziorko z krystalicznie czystą wodą.
Byliśmy też w Ząbkowicach Śląskich gdzie mieści się średniowieczna krzywa wieża, która jest jedną z ciekawostek turystycznych Dolnego Śląska. Nazywana jest „śląską Pizą”. Jest to najwyższa krzywa wieża w Polsce – ma 34 m wysokości, a jej obecne odchylenie od pionu wynosi 2,14 m. Zaliczyliśmy też krótki pobyt w Dusznikach-Zdroju – na terenie starego młynu papierniczego, gdzie powstało Muzeum Papiernictwa gromadzące eksponaty dotyczące historii papiernictwa i rozwoju przemysłu papierniczego, odwiedziliśmy Stary Rynek oraz kościół par. pw. śś. Piotra i Pawła, z XVII w., renesansowo-barokowy kościół z bogatym wystrojem wnętrz i unikatową amboną w kształcie wieloryba.
Przez całą wycieczkę towarzyszyła nam wspaniała pogoda oraz doskonały humor.