Z wizytą w "muzeum na kółkach"

24 wrzesień 2016
Kategoria Aktualności
24 września 2016, Komentarze Możliwość komentowania Z wizytą w “muzeum na kółkach” została wyłączona

Tomasz Wójcik


W dniach od 20 do 22 września w Poddębicach goścły dwie niecodzienne wystawy, mające wspólną tematykę – współistnienie kultur polskiej i żydowskiej na przestrzeni wieków. Pierwszą z nich, noszącą tytuł “Z narażeniem życia” i poświęconą zagadnieniu Holocaustu oraz pomocy udzielanej Zydom przez Polaków, można było obejrzeć w murach pałacu Grudzińskich. Druga prezentowała życie Polaków i Zydów  w małych miastach, takich jak Poddębice. Zaskakująca była i jej nazwa (Muzeum na kółkach) i lokalizacja (pawilon na Placu Kościuszki).

Dla uczniów szkół podstawowych (w tym i naszej) jest to tematyka trudna i nowa (dla przykładu zagadnienie Holocaustu omawiane jest na lekcjach historii dopiero w II półroczu klasy VI), niemniej uczniowie klas V i VI z zainteresowaniem obejrzeli obie wystawy, poznając życie codzienne dawnych Żydów, niewielkich “szetli”. Duże wrażenie na uczniach zrobiły wiadomości dotyczące Holocaustu i losu obu społeczności w czasie II wojny światowej.

Spacery, związane z wystawami, były także okazją do warsztatów terenowych, dotyczących historii poddębickich Zydów.

 

Galeria

Komentarze zablokowane.