Z wizytą w Centrum Nauki i Techniki EC1

21 grudzień 2022
21 grudnia 2022, Komentarze Możliwość komentowania Z wizytą w Centrum Nauki i Techniki EC1 została wyłączona

20 grudnia 2022r. uczniowie klas VIa i VId wraz z wychowawcami wyjechali na wycieczkę do EC1 w Łodzi. Centrum Nauki i Techniki EC1 to 150 stanowisk i eksponatów na ponad 8.000 m2 powierzchni wystawienniczej. Centrum składa się z trzech ścieżek dydaktycznych. „Przetwarzanie energii” to najbardziej unikatowa część wystawy. Eksponaty historyczne, współczesne symulatory, gry komputerowe — wszystko to pozwala prześledzić nie tylko historię tego wyjątkowego miejsca, ale i zapoznać się z wciąż używanymi technologiami produkcji prądu. Multimedialne elementy wystawy zaskakują i zachwycają. W Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi poznajemy rzeczywistość dotykiem, zabawą, doświadczeniami i eksperymentami.

Nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć zaledwie część tego niezwykle imponującego miejsca. Mogli dotknąć, sprawdzić, przekonać się na własnej skórze, jakimi prawami rządziła się nasza cywilizacja. Ponadto wzięli udział w warsztatach edukacyjnych: SKĄD SIĘ BIERZE PRĄD? Zaczęli od zwiedzenia historycznej części – Elektrociepłowni nr 1 w Łodzi, w której aktualnie znajduje się Centrum Nauki i Techniki EC1. Razem z przewodnikiem przeszli ścieżką opowiadającą o przetwarzaniu energii. „Przetwarzaniu” a nie „wytwarzaniu”, bo energię można jedynie zamieniać jedną w drugą, a nigdy nie da się jej wytworzyć. Energia słoneczna pozwalała wzrastać roślinom, które później stały się węglem. Węgiel spalano w elektrociepłowni, aby móc na końcu wysłać do domów i fabryk prąd elektryczny.

Byliśmy też w Kinie Sferycznym Centrum Nauki i Techniki EC1 na najnowszym pokazie – „Słońce nasza żyjąca gwiazda”. Film opowiada o narodzinach Słońca i formowaniu się planet. Przybliża budowę dziennej gwiazdy, jej skład chemiczny, reakcje termojądrowe, w których powstaje energia. Na wyjątkowych zdjęciach z sond kosmicznych, przedstawia gwałtowne zjawiska związane z aktywnością Słońca. Na zakończenie wycieczki wysłuchaliśmy ciekawego wykładu na temat klimatu i pogody oraz współczesnych problemów ekologicznych.

Nasi uczniowie wrócili z wycieczki bardzo zadowoleni. Wyjazd do EC1 dostarczył im wielu pozytywnych emocji.