Wolność słowa, cenzura i zakazane książki

15 Listopad 2019
Kategoria Aktualności
15 listopada 2019, Komentarze Możliwość komentowania Wolność słowa, cenzura i zakazane książki została wyłączona

Uczniowie klasy VIII C uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych na temat “Wolność słowa, cenzura i zakazane książki”. Rozmawialiśmy o tym, co to jest wolność, jakie są warunki wolności słowa, czym jest cenzura, wolność słowa i cenzura we współczesnym świecie oraz czym są zakazane książki. Indeks ksiąg zakazanych, opracowywany i ogłaszany przez Kościół katolicki spis dzieł, których nie wolno było czytać, posiadać i rozpowszechniać bez zezwolenia władz kościelnych. W indeksie umieszczane były publikacje uznane za niezgodne z doktryną katolicką, wśród nich znalazły się też dzieła naukowe i filozoficzne, m.in. Galileusza, Imanuela Kanta, Kartezjusza, Keplera, Mikołaja Kopernika, Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Woltera. Ostatnie wydanie Indeksu, opublikowane w 1948 roku, zawierało 4126 dzieł.

Komentarze zablokowane.