Światowy Dzień Autyzmu

5 kwiecień 2023
5 kwietnia 2023, Komentarze Możliwość komentowania Światowy Dzień Autyzmu została wyłączona

Kartka z kalendarza- 2 kwietnia

Światowy Dzień Autyzmu

Autyzm to zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą układu nerwowego.

Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata  czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych.

My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne.

Dlaczego akurat kolor niebieski?

Poszukując odpowiedzi można natknąć się na wiele hipotez.

Kolor niebieski to kolor niewinności, ale też nadziei.

Inne wyjaśnienie odwołuje się do pewnej tradycji: kolor ten wybieramy bowiem częściej dla chłopców, a właśnie wśród dzieci autystycznych jest znacznie więcej chłopców niż dziewczynek.

Poza tym znajdujemy wyjaśnienie, że niebieski jest uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem – staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw. Być może to dlatego uznano, że kolor niebieski będzie pasował do osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

W naszej szkole, dnia 3 kwietnia również obchodziliśmy Dzień Świadomości Autyzmu.

Dzieci i Nauczyciele przygotowali niebieskie elementy swojej garderoby.

Wszystkim osobom biorącym udział w tej szlachetnej akcji, serdecznie dziękujemy!

Wydarzenia uwieczniliśmy na zdjęciach. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Tekst i zdjęcia

Anna Smolarek