Robimy doświadczenia, aby zrozumieć zjawiska pogodowe

26 Marzec 2020
Kategoria Świetlica
26 marca 2020, Komentarze Możliwość komentowania Robimy doświadczenia, aby zrozumieć zjawiska pogodowe została wyłączona

Razem z rodzicami zapraszam Was do zrobienia doświadczeń, które pomogą Wam zrozumieć zjawiska pogodowe.

Domowa mgła

Mgła powstaje między innymi wówczas gdy temperatura powietrza jest wyższa od temperatury ziemi. Wtedy woda zgromadzona w ziemi ogrzewa się i ulatuje w postaci pary wodnej. Większe jej zagęszczenie przypomina chmurę.

Potrzebne materiały:

szklanka

sitko

3 kostki lodu

gorąca woda

Instrukcja postępowania:

Wlej gorącą wodę do szklanki. Odczekaj 30 sekund i umieść na szklance sitko, a w nim kostki lodu. Przyglądaj się, jak w szklance powoli tworzy się mgła.

Wyjaśnienie:

Część gorącej wody przemienia się w parę wodną. Para, która dociera w pobliże kostek lodu, schładza się i na nowo przemienia w wodę. Proces ten nazywamy kondensacją, a małe kropelki wody unoszą się w powietrzu tworząc mgiełkę.

Deszcz w słoikach

Potrzebne materiały

duży szklany słoik

mały szklany słoik

2 łyżeczki soli

barwnik warzywny

plastikowa folia

kamyk lub moneta

woda

Instrukcja postępowania:

Do dużego słoika wlej wrzącą wodę do wysokości 5 centymetrów. Następnie wsyp dwie łyżeczki soli i dodaj trochę barwinka warzywnego. Całość zamieszaj. Bardzo ostrożnie umieść mały słoik w środku dużego, na jego dnie. Duży słoik szczelnie przykryj plastikową folią. Potem na folii, nad środkiem słoika, umieść kamyk lub monetę – chodzi o to, aby środkowa część folii nieco zapadła się w słoik. Teraz poczekaj dwie godziny, obserwując przez ten czas, co się dzieje.

Wyjaśnienie:

Deszcz powstaje jako skutek procesu kondensacji wody, która unosi się z jezior, rzek itp. w formie pary wodnej, formuje chmury, a potem powraca w postaci wody (deszczu), gazu (mgła) lub ciała stałego (grad).

 

Miłej zabawy!!

A. Jaśczak

 

Komentarze zablokowane.