Projekt Bliżej Lema

11 luty 2022
11 lutego 2022, Komentarze Możliwość komentowania Projekt Bliżej Lema została wyłączona

We wrześniu 2021r. przypadała setna rocznica urodzin Stanisława Lema.  Nie zdziwił więc nikogo fakt, iż Sejm RP zdecydował o upamiętnieniu tego wydarzenia i ustanowił rok 2021 Rokiem Lema. Oficjalnym hasłem obchodów, ogłoszonym przez Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema, stał się slogan „Lem 2021. Widziałem przyszłość”.

Twórczość pisarza nie należy do najłatwiejszych w odbiorze, dlatego uczniowie szkół podstawowych mają przedstawiany tylko zarys kilku utworów.

Nauczyciele z naszej szkoły postanowili jednak to zmienić i stworzyli interdyscyplinarny projekt pt. ,,Bliżej Lema”.  Koordynatorkami realizacji cyklu zajęć z języka polskiego i informatyki były panie: Renata Olczyk i Wioleta Rykowska. Podczas lekcji j. polskiego wybrane klasy VII i VIII poznały sylwetkę pisarza oraz zgłębiły jego twórczość, zwracając szczególną uwagę na skomputeryzowanie świata przedstawionego. To podczas tych zajęć, uczniowie dowiedzieli się, że tablet i e-booki, smartfony, Google, a nawet niektóre gry komputerowe zostały wymyślone przez autora ,,Solaris” już w połowie XX wieku. Wszyscy, którzy choć raz zagrali w ,,The Sims”,  szybko zauważyli podobieństwo do ,,Cyberiady”,  będącej inspiracją dla twórcy gry.

Twórczość Lema zaintrygowała uczniów. Z czasem dzieci, niechętnie czytające typowe powieści, stały się ekspertami od „Bajek robotów” i tłumaczyły ich treść swoim kolegom. Wybrane teksty: „Trzej elektrycerze”,  „Bajka o maszynie cyfrowej, co ze smokiem walczyła” oraz „Jak ocalał świat” posłużyły do realizacji tematów z zakresu informatyki. Uczniowie, inspirując się historiami bohaterów  oraz znając charakterystyczne cechy dla literatury fantastycznonaukowej, przygotowali wersje komputerowych okładek swoich ulubionych dzieł.

Realizacja projektu pt. ,,Bliżej Lema” przyczyniła się do promowania twórczości Stanisława Lema, pokazała aktualność problemów poruszanych w omawianej literaturze oraz stała się inspiracją do wielu działań dla naszych uczniów.

W.R.