Pogrzeb generała bryg. pil. Szczepana Ścibiora - naszego Patrona

11 Listopad 2019
Kategoria Aktualności
11 listopada 2019, Komentarze Możliwość komentowania Pogrzeb generała bryg. pil. Szczepana Ścibiora – naszego Patrona została wyłączona

Uroczysty pogrzeb generała brygady pilota Szczepana Ścibiora odbył się w dn. 6 listopada na terenie Lotniczej Akademii Wojskowej – dęblińskiej Szkoły Orląt, której generał był komendantem w latach 1947-1951.

Szczepan Ścibior urodził się w Uniejowie w 1903 r. Wcześnie osierocony, zdecydował by swoje dorosłe życie związać z wojskiem. Został pilotem wojskowym. Najdłużej związany był z 3 Pułkiem Lotniczym w Poznaniu-Ławicy. W czasie II wojny światowej z końcem sierpnia 1940 r. objął dowództwo eskadry B 305 Dywizjonu Bombowego. Po ukończeniu szkoleń pilotów mjr Sz. Ścibior rozpoczął loty bojowe nad terytorium Niemiec. Od 1 sierpnia 1941 r. pełnił obowiązki dowódcy tego dywizjonu. W dn. 6 sierpnia 1941 r., podczas akcji bojowej, pilotowany przez mjr. Sz. Ścibiora bombowiec Wellington II o oznaczeniu bojowym SM-P został zestrzelony. Major Sz. Ścibior zdołał przeżyć katastrofę, przedostał się do Brukseli, gdzie mimo pomocy ze strony belgijskiego ruchu oporu został aresztowany przez gestapo. Uznany za jeńca wojennego, trafił do obozów jenieckich, najdłużej przebywał w obozie dla schwytanych lotników alianckich Stalag Luft 3 Sagan w Żaganiu. Po wyzwoleniu przez Brytyjczyków podjął decyzję o powrocie do Polski. W uznaniu umiejętności i doświadczenia w sierpniu 1946 r. został dowódcą 7 Pułku Bombowców Nurkujących w Łęczycy. W dn. 27 sierpnia 1947 r. mianowany został na stanowisko Komendanta Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, gdzie z sukcesami szkolił młodych adeptów lotnictwa wojskowego. W atmosferze narastającego stalinizmu wokół płk. Sz. Ścibiora zaciskała się pętla podejrzeń. W dn. 15 sierpnia 1951 r. płk Sz. Ścibior został aresztowany, a następnie po haniebnym, bestialskim śledztwie w dn. 8 maja 1952 r. został niesłusznie skazany na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski, a wyrok wykonano w dn. 7 sierpnia 1952 r. w kazamatach mokotowskiego więzienia. Miejsce pogrzebania zidentyfikowano w kwaterze Ł (tzw. Łączce) cmentarza wojskowego na Powązkach dopiero po 66 latach, w 2018 roku. W 1956 r. postanowieniem Najwyższego Sądu Wojskowego dokonano całkowitej rehabilitacji płk. pil. Sz. Ścibiora.
Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 11 marca 2019 roku Szczepan Ścibior został mianowany pośmiertnie na stopień generała brygady.
Trumienka ze szczątkami generała została 5 listopada przywieziona z Warszawy i wystawiona w kaplicy.

Ze zdjęć, umieszczonych przy trumnie i na modelu samolotu, łagodne spojrzenie generała witało wszystkich wchodzących do kaplicy.
Poruszająca była każda zmiana warty przy trumnie, którą pełnili również wysocy rangą oficerowie, wśród nich generałowie.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęto od odczytania aktu nadania stopnia generalskiego i przekazania aktów rodzinie. Mszę świętą sprawował biskup polowy Wojska Polskiego, ks. Józef Guzdek.
Po Mszy św. kondukt pogrzebowy, uformowany zgodnie z ceremoniałem wojskowym, wyruszył na miejsce pochówku przy kościele garnizonowym w Dęblinie.
Honory Generałowi oddały wojskowe Iskry, tworząc na niebie biało-czerwoną flagę.

Cześć Bohaterowi – naszemu Patronowi!

Tekst i zdjęcia Tomasz Wójcik

 

Komentarze zablokowane.