Podróż do wnętrza Ziemi

18 Marzec 2018
Kategoria Aktualności
18 marca 2018, Komentarze Możliwość komentowania Podróż do wnętrza Ziemi została wyłączona

W dn.

15 marca 2018r. uczniowie klasy VIa i Vd pod opieką wychowawców Bożeny Piasecznej i Tomasza Wójcika wybrali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Kłodawie.

.

   Powstała ona w latach 50-tych XX w. To głównie z niej pochodzi sól jadalna oraz drogowa,  a roczne wydobycie sięga miliona ton. Naturalna sól  kamienna o barwie białej oraz unikalnej różowej, powstałej w okresie cechsztyńskim (tj. ponad 200 mln lat wstecz) z odparowania mórz i oceanów. Sól wydobywana w Kłodawie znajduje zastosowanie jako sól kuchenna, sól dla przemysłu spożywczego, dla rolnictwa, przemysłu chemicznego, w drogownictwie do zimowego utrzymania dróg.

    Po dotarciu na miejsce wszyscy udali się po kaski ochronne, które miały chronić głowy przed ewentualnymi zagrożeniami. Zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej rozpoczęło się prelekcją nt. historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli. Następnie uczniowie zjechali windą na poziom 600 m pod powierzchnię ziemi (zjazd windą z prędkością 6 m/s pozostawia niezapomniane wrażenia). Później wraz z przewodnikiem przeszli wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi – opiekunki górników solnych. Następnie obejrzeli wyeksploatowane komory solne, maszyny używane w podziemnym górnictwie. Wysłuchali wiele ciekawych legend związanych z kopalnią. Zobaczyli także figury z soli np. Skarbka.

Wycieczka wszystkim bardzo się podobała i na długo pozostanie w ich pamięci.

Komentarze zablokowane.