Klasy szóste C i D na tropie wielokulturowej Łodzi i w poszukiwaniu niepodległościowych artefaktów

29 Listopad 2018
Kategoria Aktualności
29 listopada 2018, Komentarze Możliwość komentowania Klasy szóste C i D na tropie wielokulturowej Łodzi i w poszukiwaniu niepodległościowych artefaktów została wyłączona

Dwie klasy szóste – C (wych. p. Wioleta Rykowska) i D (p. Tomasz Wójcik) poznają historię wielokulturowej Łodzi. Uczniowie odkrywali ślady kultury rosyjskiej, byli m.in. w cerkwi katedralnej św. Aleksandra Newskiego i w cerkwi św. Olgi. W dn. 29 listopada wybrali się na kolejną wycieczkę, tym razem zwiedzili katedrę katolicką pw. św. Stanisława Kostki. Poznali jej historię i rolę, jaką odgrywa w archidiecezji łódzkiej.  Była to też świetna okazja, by sprawdzić wiadomości nt. architektury i naocznie sprawdzić, czym nawa różni się od transeptu i co łączy gotyk z… neogotykiem, a także dlaczego łódzka katedra znajduje się na liście wyjątkowych kościołów. Dużym zaskoczeniem okazało się supernowoczesne centrum multimedialne, ukryte w podziemiach świątyni.

Kolejnym punktem wyjazdu były warsztaty w Muzeum Tradycji Niepodległościowych, gdzie uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat historii Polaków w okresie zaborów szukając niepodległościowych artefaktów oraz zwiedzając stałą wystawę w tym muzeum. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchali pełną ciekawostek opowieść pana Konrada Czernielewskiego, kustosza Muzeum, o tych niełatwych czasach. To była rzeczywiście interesująca lekcja historii.

Wychowawcy klas dziękują ks. Wojciechowi Żelewskiemu, proboszczowi parafii w Poddębicach, za pomoc w organizacji wycieczki oraz ks. Wojciechowi Błaszczykowi za opowieść o katedrze.

 

Komentarze zablokowane.