Jak młodzi ludzie mogą zadbać o swoje dobre samopoczucie podczas pandemii?

9 Kwiecień 2020
Kategoria Aktualności
9 kwietnia 2020, Komentarze Możliwość komentowania Jak młodzi ludzie mogą zadbać o swoje dobre samopoczucie podczas pandemii? została wyłączona

Jak młodzi ludzie mogą zadbać o swoje dobre samopoczucie podczas pandemii?

Trudno jest być nastolatkiem, a w czasach światowej pandemii koronawirusa to jeszcze trudniejsze. Z powodu zamknięcia szkół i odwołania wszystkich wydarzeń, młode osoby zmuszone są zrezygnować z uczestnictwa w ważnych dla nich aktywnościach. Omijają je także codzienne rozmowy z przyjaciółmi, udział w życiu szkoły i zajęciach dodatkowych.

Dla młodych osób ta sytuacja, z którą przyszło im się mierzyć, jest szczególnym wyzwaniem, któremu towarzyszy uczucie niepokoju, odizolowania i rozczarowania. Chcemy Wam powiedzieć: pamiętajcie, że nie jesteście w tym sami. Przeczytajcie
o tym, jak każdy z nas może zadbać o swoje samopoczucie w tym trudnym okresie:

1. Niepokój jest czymś całkowicie normalnym

Lęk, który odczuwamy, pozwala nam podjąć decyzję o pozostaniu w domu, niespotykaniu się w dużych grupach, częstym myciu rąk i powstrzymaniu się od dotykania twarzy. To uczucie pozwala na zachowanie bezpieczeństwa nie tylko Tobie, ale dzięki tym działaniom chroni innych. To pokazuje, że troszczymy się o członków naszej społeczności i naszych bliskich.

Pamiętaj, że możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania dzięki częstemu
i dokładnemu myciu rąk, niedotykaniu twarzy i zachowaniu odpowiedniego dystansu w kontakcie z innymi osobami.

2. Znajdź sobie zajęcie

Psychologowie uważają, że kiedy przez dłuższy czas znajdujemy się w trudnej sytuacji, bardzo pomocne jest podzielenie problemów na dwie kategorie: rzeczy,
z którymi możemy coś zrobić oraz te, na które nie mamy żadnego wpływu.

Zdecydowaną większość naszych dzisiejszych problemów możemy zaliczyć do tej drugiej kategorii, ale to, co może nam pomóc przetrwać trudny czas, to znalezienie sobie zajęcia. Dr Damour zachęca, aby wypełnić swój wolny czas różnymi zajęciami np. odrabianiem pracy domowej, obejrzeniem ulubionego filmu, przeczytaniem książki. Pomoże nam to w odnalezieniu harmonii w nowej codzienności.

3. Znajdź nowe sposoby na kontaktowanie się

z przyjaciółmi

Jeśli chcesz spędzić trochę czasu ze znajomymi, zachowując przy tym odpowiedni dystans, media społecznościowe są do tego najlepszym narzędziem.

Bądź kreatywny! W dobie Internetu i telefonów komórkowych nie powinno być trudności w kontaktowaniu się z przyjaciółmi i kolegami. Możesz dołączyć np. do wyzwania w aplikacji TikTok #safehands.

Oczywiście niczym nieograniczony czas korzystania z nowych mediów i siedzenie cały dzień przed monitorem nie jest zdrowe, dlatego niezwykle ważne jest, aby zachować zdrowy rozsądek w tej sytuacji i uzgodnić zasady korzystania z Internetu z rodzicami.

I pamiętaj, zwłaszcza teraz, powinniśmy jeszcze mocniej zastanowić się nad tym, czy to, co udostępnimy w internecie, nikogo nie skrzywdzi i jednocześnie jest dla nas bezpieczne.

Pomyśl dwa razy, zanim coś napiszesz.

4. Skup się na sobie

Czy kiedykolwiek chciałeś nauczyć się czegoś nowego, przeczytać nową książkę, obejrzeć jakiś film, lub zagrać w nową grę? Teraz masz na to czas. Skoncentruj się na sobie i odkryj sposoby na wykorzystanie dużej ilości wolnego czasu w produktywny sposób, tak aby zadbać o dobre samopoczucie.

5. Poznaj swoje uczucia

Rezygnacja ze spotkań z przyjaciółmi, hobby, uprawiania sportu i dodatkowych zajęć jest rozczarowaniem dla nas wszystkich. Brak tych aktywności naturalnie łączy się
z przykrymi uczuciami. Jaki jest najlepszy sposób na radzenie sobie z tymi emocjami? Przeżywanie ich. Kiedy czujesz, że cierpisz, pozwól sobie przeżyć ten stan.

Poznaj i nazwij emocje, które Ci towarzyszą. Wtedy szybciej poczujesz się lepiej.

Przeżywanie emocji dla każdego oznacza co innego. Każdy człowiek inaczej radzi sobie z rozładowaniem przeżywanych emocji. Jednym pomogą rozmowy
i podzielenie się swoimi smutkami z drugą osobą, innym może pomóc znajdywanie sposobów na pomaganie drugiemu człowiekowi, jeszcze innym pomoże wysiłek fizyczny.

Najważniejsze, aby robić to, do czego ma się przekonanie.

6. Bądź miły dla siebie i dla innych

Część młodych osób doświadcza dręczenia i przemocy ze strony swoich rówieśników.

Jeśli jesteś świadkiem dręczenia, zwróć się do osoby będącej ofiarą tego procederu
i zaoferuj swoją pomoc. Twoje zainteresowanie i udzielone wsparcie może wiele zmienić w życiu drugiego człowieka.

Na podstawie materiałów UNICEF opracowała Renata Meyer – Bramowska. 

Komentarze zablokowane.