Bliżej patrona, czyli z wizytą w Polichnie

10 czerwiec 2016
10 czerwca 2016, Komentarze Możliwość komentowania Bliżej patrona, czyli z wizytą w Polichnie została wyłączona

Bliżej Patrona…

Klasy IV b i IV d w tym roku wybrały się wraz z wychowawczyniami w Góry Świetokrzskie. Podczas tej wyprawy zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc, widzieliśmy m.in. Pomnik Lotników Polskich w Polichnie.

Ten pomnik upamiętnia historię szkółki lotniczej, która powstała w 1932 roku. Po wojnie szkołę uruchomiono ponownie w 1946 roku, ale działała tylko do 1959 roku. Jeden  z legendarnych absolwentów szkoły -generał Stanisław Skalski w 1992 roku odsłonił obelisk poświęcony lotnikom poległym w obronie ojczyzny. Każdego roku przed pomnikiem spotykają się mieszkańcy, władze gminy i przedstawiciele szkół, by oddać bohaterom hołd.

Szkoła z Polichnia nosi imię generała Skalskiego. Uczniowie szkoły dbają o porządek wokół pomnika, znają historię szkoły lotniczej i losy naszego Patrona.

Kornelia Klimkowska,

kl. IV b