Bezpieczne wakacje

23 czerwiec 2020
23 czerwca 2020, Komentarze Możliwość komentowania Bezpieczne wakacje została wyłączona

Szanowny Uczniu, zbliżają się wakacje, czyli radosny, beztroski czas. Pewnie znasz już wiele zasad bezpiecznego spędzania czasu wolnego, ale może warto coś sobie przypomnieć.

Niezależnie od tego gdzie będziemy spędzać wakacje musimy wszyscy pamiętać o konieczności przestrzegania zasad higienicznych związanych
z COVID-19.

Dla naszego bezpieczeństwa pamiętajmy o noszeniu maseczek ochronnych w miejscach publicznych: komunikacja miejska, sklepy, dworce kolejowe/autobusowe. Myjmy często i dokładnie ręce lub stosujmy płyny przeciwwirusowe.

Jak myć ręce? Podstawowe zasady:

• myj ręce ok. 30 sekund

• rozpocznij od zmoczenia rąk wodą

• nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni

• dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie

• pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków

• na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem

Myjąc ręce w miejscu publicznym staraj się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia, mogą znajdować się na nich liczne bakterie. Wychodząc możesz posłużyć się papierowym ręcznikiem, który ograniczy kontakt z drobnoustrojami.

Podczas pobytu na zorganizowanym wypoczynku należy ściśle przestrzegać wytycznych dotyczących wymagań i procedur dotyczących godzin spożywania posiłków, ilości osób mogących przebywać w jednym pomieszczeniu itp.

Zasady bezpiecznej kąpieli

1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

Pamiętaj:

Nie kąp się w miejscach niedozwolonych – korzystaj tylko ze strzeżonych kąpielisk.

Nigdy nie skacz do wody o nieznanym dnie.

Nie zanurzaj się gwałtownie w wodzie po długim przebywaniu na słońcu.

Nie rób hałasu – ratownik może nie usłyszeć czyjegoś wołania o pomoc.

2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.

Zasady bezpiecznego poruszania się po górach i lesie

• Przed wyjściem w góry sprawdź prognozę pogody.

• Zaopatrz się w apteczkę.

• Koniecznie weź telefon komórkowy z naładowaną baterią i zapisanymi numerami alarmowymi.

• Nigdy nie schodź ze szlaku i nie oddalaj się od grupy.

• Nie zbieraj grzybów jeśli nie jesteś pewny czy są jadalne.

• Zabierz napoje i prowiant.

• Miej ze sobą mapę i kompas.

BEZPIECZNE OPALANIE

• Nie przebywaj zbyt długo na słońcu.

• Noś okrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne.

• Pij dużo wody niegazowanej.

• Pamiętaj! Słońce opala cię również gdy jesteś w wodzie.

• Stosuj kremy z filtrami ochronnymi.

AKTYWNY WYPOCZYNEK

• Zakładaj zawsze kask gdy jeździsz na rowerze, rolkach czy deskorolce.

• Przestrzegaj przepisów drogowych.

• Bądź widoczny na drodze – miej odblaski.

• Bądź aktywny fizycznie ale zachowaj rozsądek, nie uprawiaj sportów w miejscach niedozwolonych.

DBAJ O ZDROWIE I HIGIENĘ

• Dbaj o higienę osobistą i czystość wokół siebie.

• Nie używaj wspólnych przyborów toaletowych.

• Nie jedz i nie pij ze wspólnych naczyń.

• Myj ręce przed każdym posiłkiem.

• Jedz zdrowo.

UWAGA !!!

• Nie ryzykuj, z wakacji przywieź tylko miłe wspomnienia.

• Zachowaj ostrożność w kontaktach z obcymi.

• Nie przyjmuj poczęstunków od nieznajomych.

• Uważaj na dzikie i bezpańskie zwierzęta.

112 NUMER ALARMOWY